TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ZTP i MPK Kraków z elektrycznymi Hyundaiami [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 01.11.2019 17:00:16
ZTP o MPK Kraków z elektrycznymi Hyundaiami; Autor: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków odebrał 47 samochodów elektrycznych dla instytucji miejskich, w tym dla MPK i ZTP.

47 samochodów elektrycznych marki Hyundai Kona będzie służyć instytucjom miejskim w ramach wprowadzonej w życie w 2018 r. ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przekazanie pierwszej transzy – 17 pojazdów – odbyło się 30 października na terenie Elektrospalarni.

"47 samochodów elektrycznych jeszcze w tym roku trafi do miejskich instytucji" – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas środowej uroczystości przekazania kluczy do 17 samochodów.

Prezydent podkreślił, że Kraków jest pionierem walki ze smogiem, a mieszkańcy miasta wymienili 45 tys. pieców węglowych na ekologiczne paleniska. "Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5" – dodał Majchrowski.

W ramach grupy zakupowej, której liderem jest KHK S.A., pojazdy osobowe zeroemisyjne zostały pozyskane m.in. przez MPK S.A., Zarząd Transportu Publicznego i Muzeum Inżynierii Miejskiej.


Od siebie

Jak zaznaczył, zmiany w zakresie pojazdów osobowych miasto zaczyna "od siebie" - samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe i do końca 2024 r. będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków.

Pomimo, że zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych samorządy są zobowiązane do wymiany floty samochodów i posiadania 10 proc. pojazdów zeroemisyjnych dopiero od 2022 r., władze Krakowa podjęły decyzję o rozpoczęciu tego procesu już teraz. Pozyskanie samochodów elektrycznych dla instytucji miejskich jest elementem polityki Gminy Miejskiej Kraków w zakresie ochrony powietrza. Decyzja ta ustanowiła także Kraków jednym z pionierów elektromobilności wśród polskich miast.

-"Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmu długoterminowego samochodów na trzy lata. Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej" – poinformował prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Tadeusz Trzmiel.

Stacja ładowania na terenie Ekospalarnii jest zasilana prądem wytworzonym przez ogniwa fotowoltaiczne. Prąd ten jest zatem w stu procentach czysty i ekologiczny. Wybrane w przetargu pojazdy to Hyundai Kona Electric o zasięgu umożliwiającym przejechanie do 289 km na jednym ładowaniu, które w usłudze wynajmu długoterminowego dostarczyła firma Arval Service Lease Polska. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektromobilność
MPK Kraków
ZTP Kraków
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.