TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ZTM dalej zwiększa liczbę kursów tramwajów w GZM
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 27.03.2020 08:45:04
ZTM dalej zwiększa liczbę kursów tramwajów w GZM

Na podstawie otrzymanych zgłoszeń i własnych analiz wykorzystania pojazdów Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zwiększy liczbę kursów tramwajów.

Na podstawie otrzymanych zgłoszeń i własnych analiz wykorzystania pojazdów Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zwiększy liczbę kursów tramwajów.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r., m.in. środki publicznego transportu zbiorowego, mogą przewozić w jednym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa dostępnych w nich miejsc siedzących.

Jak poinformował w czwartek wieczorem w swoich mediach społecznościowych ZTM, w związku z analizą związanych z tym potrzeb od piątku na linii tramwajowej nr 7 wprowadzone zostaną sobotnie rozkłady jazdy z dodatkowymi kursami wykonywanymi przez cały dzień: w porannym szczycie będzie ich sześć, a w popołudniowym – cztery dodatkowe kursy.

Ponadto przebudowana ma zostać oferta na kluczowej tramwajowej trasie Katowice-Bytom. "Łączymy ofertę linii tramwajowych nr 11 oraz 49 z ofertą linii tramwajowej nr 19. Dzięki temu oraz skoordynowaniu rozkładów jazdy linii nr 19 i 6 na trasie Bytom-Katowice połączenia będą realizowane już nie tylko co 10 minut, ale też dużymi pojazdami" – zapowiedział ZTM.

Tam gdzie realizacja połączeń jest mało uzasadniona, linie zostaną zawieszone, jak w przypadku linii autobusowej nr 108 (zamknięta galeria handlowa). Praca przewozowa ma być koncentrowana na kluczowych połączeniach: od piątku wznowione zostanie kursowanie autobusów na linii nr 830 (z rozkładem jazdy na dni robocze).

Już od czwartku dla ułatwienia podróży w szczytach ZTM zdecydował o: wznowieniu kursowania linii tramwajowej nr 11, nowym rozkładzie dla linii tramwajowej nr 14, a także wykonywaniu na obu tych liniach dodatkowych kursów. Do obsługi m.in. linii tramwajowych nr 17 i 19 skierowano tabor o większej pojemności.

Zgodnie z ogólną zasadą w czasie zagrożenia epidemicznego w tramwajach ZTM w dni robocze obowiązuje rozkład sobotni, a w weekendy – niedzielny. Autobusy ZTM w dni robocze kursują jak w dni robocze nieszkolne. Ogółem ma to ograniczać liczbę kursów o 6 proc., podczas gdy liczba pasażerów spadła w ostatnich tygodniach o kilkadziesiąt procent.

Jednocześnie ZTM deklaruje, że liczbę pasażerów w pojazdach na bieżąco weryfikują wyznaczeni do tego pracownicy ZTM. Na najbardziej obciążonych liniach oferta transportowa ma być zwiększana. Informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

ZTM apeluje też, aby w związku z dynamicznymi zmianami pasażerowie sprawdzali rozkład jazdy na stronie rj.metropoliaztm.pl. W wyniku wdrażania wielu korekt nie jest bowiem możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Bieżąca informacja jest też dostępna na bezpłatnej infolinii ZTM: 800-163-030 lub przez aplikacje mobilne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM
GZM
linia