TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ZMP pyta rząd, czy spełni obietnice ws. cen prądu
- Opublikowano: 24.05.2019 16:30:59
ZMP pyta rząd, czy spełni obietnice ws. cen prądu

Rząd zadeklarował, że potrzebna do wprowadzenia obniżek nowelizacja ustawy o cenach prądu ma być uchwalona w I półroczu 2019 r.

20 maja odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, poświęcone kwestii obiecanej przez rząd obniżki cen energii elektrycznej do poziomu z zeszłego roku.

Uczestniczył w nim m.in. wiceminister energii Tadeusz Skobel. Zadeklarował, że potrzebna do wprowadzenia obniżek nowelizacja ustawy o cenach prądu ma być uchwalona w I półroczu, a okres wejścia przepisów wykonawczych do niej – rozporządzenia – skrócony do 21 dni.

To oznaczałoby, że w najbardziej optymistycznym wariancie samorządy dostaną obniżkę cen energii elektrycznej na początku sierpnia.

Zdaniem ZMP

- Powiedziałem wyraźnie ministrowi Skobelowi, że dotychczasowe działania ministerstwa w tej sprawie można odczytać jako grę na zwłokę, odsuwanie w czasie niekorzystnych dla odbiorców energii elektrycznej rozstrzygnięć, że tego się obawiamy – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, który uczestniczył w posiedzeniu zespołu. - Czy to przypadek, że termin spotkania na ten temat przedstawicieli ministerstwa i Komisji Europejskiej został ustalony na 27 maja? Ciągle jest jeszcze dużo znaków zapytania. Po pierwsze czy obniżkami zostaną objęte wszystkie jednostki organizacyjne samorządów, w tym spółki komunalne, ZOZ-y, samorządowe instytucje kultury? Minister Skobel powiedział mi, że prowadzą na ten temat rozmowy z Komisją Europejską. To kluczowa sprawa, bo jeśli spółki komunalne nie zostaną objęte obniżką cen prądu, to staniemy przed dylematem: albo podnieść ceny ich usług albo nie podnosić, ale wtedy te spółki nie będą miały środków na rozwój, na inwestycje.

Od stycznia

- Samorządy płacą dużo więcej za prąd o stycznia tego roku – dodaje Marek Wójcik. – Czy zostanie im to zrekompensowane od stycznia? To kolejna kwestia, co do której wciąż nie mamy pewności.

Samorządowcy obawiają się również, że nawet jeśli ceny energii elektrycznej zostaną teraz obniżone, to podwyżki wrócą ze zdwojoną siłą w przyszłym roku. Jak mówią, sugerują to w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele państwowych firm energetycznych. Dlatego samorządy wciąż czekają na jednoznaczną deklarację rządu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
energia
ustawa
  • Armin Wittner – 26.05.2019

    O cenach prądu zapewniał Mateusz Pinokio Morawiecki, a ten człowiek przecież nigdy publicznie słowa prawdy nie powiedział...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.