TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Żeby skorzystać z metra trzeba będzie pokazać dowód
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 12.04.2018 09:05:07
Żeby skorzystać z metra trzeba będzie pokazać dowód (foto: Wikipedia)

W stolicy niespokojnej prowincji Sinciang w zachodnich Chinach otwarta zostanie niedługo pierwsza linia metra, ale aby z niego skorzystać, mieszkańcy będą musieli najpierw okazać dowody osobiste – podaje w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post".

W stolicy niespokojnej prowincji Sinciang w zachodnich Chinach otwarta zostanie niedługo pierwsza linia metra, ale aby z niego skorzystać, mieszkańcy będą musieli najpierw okazać dowody osobiste – podaje w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Nowojorska organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch ocenia to jako kolejny przykład zaostrzania kontroli nad regionem, w którym znaczną część populacji stanowią muzułmańscy Ujgurzy.

W ostatnich latach w Sinciangu setki osób zginęły w aktach przemocy na tle konfliktów etnicznych między Ujgurami a stanowiącymi większość Chińczykami Han. Chińskie władze obwiniają za tę przemoc elementy separatystyczne i ekstremistyczne, ale obrońcy praw człowieka twierdzą, że twarda polityka Pekinu wobec mniejszości wyznaniowych dodatkowo nasila niepokoje.

Chińczycy w całym kraju od lat zmuszeni są okazywać dowód tożsamości przy zakupie biletów na pociągi, a od marca również na dalekobieżne autobusy. Urumczi będzie jednak pierwszym miastem w kraju, gdzie dokument będzie wymagany także od pasażerów metra.

Według zapowiedzi metro w Urumczi rozpocznie próbną działalność w czerwcu i zostanie w pełni otwarte przed końcem roku. Zgodnie z przyjętymi w niedzielę przez władze miasta regulacjami posługiwanie się nie swoim dowodem przy zakupie biletu będzie groziło mandatem w wysokości od 50 do 200 juanów (27-107 zł).

Według ekspertki z HRW Mayi Wang wymóg okazywania dowodu jest "częścią wciąż zacieśniającej się sieci nadzoru i kontroli w Sinciangu", którego mieszkańcy są już często legitymowani przez służby bezpieczeństwa. "Pomyśl, przez ile takich kontroli musi przejść każdego dnia mieszkaniec Urumczi (...)" - podkreśliła Wang.

W ubiegłym miesiącu HRW informowała, że policja w tym regionie przesłuchuje i zatrzymuje podejrzanych, zanim jeszcze dojdzie do przestępstwa, na podstawie prognoz systemu komputerowego analizującego big data: od obrazu z miejskich kamer po wyciągi z kont bankowych.

Według nowojorskiej organizacji w ramach prowadzonej przez władze Sinciangu kampanii "silnego uderzenia" dziesiątki tysięcy Ujgurów trafiły do pozaprawnych "centrów edukacji politycznej", gdzie mogą być przetrzymywani bezterminowo bez wyroku sądu czy formalnego aktu oskarżenia.

We wrześniu ub.r. władze prowincji Hunan w środkowych Chinach ogłosiły, że część stacji metra i przystanków autobusowych w stolicy tego regionu, Changshy, pracuje nad wprowadzeniem wymogu rejestracji prawdziwego nazwiska i instalacją systemu rozpoznawania twarzy, ale nie podano, kiedy dokładnie te zmiany będą wdrożone.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Chiny
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.