TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zderzenie tramwaju z autobusem turystycznym w Gdańsku
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 26.09.2019 20:08:32
Zderzenie tramwaju z autobusem turystycznym w Gdańsku (foto: PAP)

W czwartek wczesnym popołudniem w centrum Gdańska doszło do zderzenia autokaru z tramwajem. Według służb poszkodowanych zostało kilkanaście osób.

W czwartek wczesnym popołudniem w centrum Gdańska doszło do zderzenia autokaru z tramwajem. Według służb poszkodowanych zostało kilkanaście osób.

O zdarzeniu, które miało miejsce około godz. 14:15, poinformowała Olimpia Schneider z bura prasowego gdańskiego magistratu. Wyjaśniła, że do wypadku doszło w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej. Z kolei obecny na miejscu zdarzenia przedstawiciel magistratu poinformował, że w wypadku ucierpiało 13 osób, wśród nich motorniczy kierujący tramwajem. 

Według wstępnych ustaleń policjantów do zderzenia autobusu z tramwajem w centrum Gdańska doszło, gdy autokar wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W wypadku, który miał miejsce w czwartek popołudniu, poszkodowanych zostało kilkanaście osób.

"Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy są na miejscu, wynika, że kierowca autobusu najprawdopodobniej wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle i tam, w momencie zawracania, zderzył się z jadącym w tym samym kierunku po torowisku tramwajem" - poinformowała PAP w czwartek st. asp. Karina Kamińska oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Wyjaśniła, że w wyniku zderzenia pojazdów kilkanaście osób zostało poszkodowanych, w tym motorniczy. Mężczyzna w efekcie zderzenia został uwięziony w kabinie, a potem został z niej wyciągnięty przez straż pożarną. Kamińska nie była jeszcze w stanie podać dokładnej liczby osób, które odniosły obrażenia. Nie wiadomo też, jak poważny jest ich stan. Wcześniej służby miejskie mówiły o 13 poszkodowanych.

Kamińska poinformowała, że autokarem z niemieckimi numerami rejestracyjnymi kierował obywatel Niemiec. Mężczyzna został przebadany alkomatem: był trzeźwy.

Dodała, że na miejscu - obok kilku zastępów straży pożarnej, pracują policjanci. "Przesłuchujemy osoby, które były świadkami zdarzenia, zabezpieczamy ślady, sprawdzamy czy kamery monitoringu zarejestrowały to zdarzenie" - poinformowała.

Podkreśliła, że kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu w centrum miasta. "Zamknięta jest dla ruchu ulica Okopowej w kierunku Huciska oraz jeden pas w przeciwnym kierunku" - podała.

Joanna Bieganowska z bura prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że po wypadku wyłączono napięcie trakcji elektrycznej i - w miejsce części tramwajów, wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa.

Do zderzenia autobusu z tramwajem doszło w czwartek około godz. 14:00 w centrum Gdańska, na wysokości Bramy Wyżynnej.

Gdańscy policjanci zatrzymali 60-letniego kierowcę - obywatela Niemiec, który jest podejrzewany o spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym.

St. asp. Karina Kamińska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, informowała PAP, że funkcjonariusze obecni na miejscu wypadku, ustalili wstępnie, że kierowca autobusu najprawdopodobniej wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle i, w momencie zawracania, zderzył się z jadącym po torowisku tramwajem.

Kamińska informowała, że autokarem z niemieckimi numerami rejestracyjnymi kierował obywatel Niemiec. Mężczyzna został przebadany alkomatem: był trzeźwy. W czwartek po południu Kamińska podała, że policjanci zatrzymali 60-letniego kierowcę jako osobę podejrzewaną o spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym.

Mł. bryg. Jacek Jakóbczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, poinformował PAP, że według informacji, jakie strażacy uzyskali od obecnych na miejscu załóg karetek pogotowia, w wypadku obrażenia odniosło 13 osób, w tym 10 pasażerów niemieckiego autokaru - obywateli Niemiec, motorniczy tramwaju oraz dwóch pasażerów tego pojazdu.

Jakóbczyk poinformował, że wszystkie poszkodowane osoby zostały zaopatrzone przez załogi karetek pogotowia i – w przypadkach, gdy było to konieczne, przewiezione do szpitali. Wśród osób, które odniosły obrażenia, są tylko dorośli. "Wszyscy poszkodowani byli przytomni" – powiedział PAP strażak dodając, że – według wstępnych ustaleń - w momencie badania przez ratowników, nic nie wskazywało na to, żeby obrażenia odniesione przez poszkodowanych były poważne.

Na miejscu wypadku pracowało siedem zastępów straży pożarnej – w sumie 20 strażaków. Uwolnili oni m.in. motorniczego tramwaju, który – w efekcie zderzenia został zakleszczony w kabinie. Część strażaków nadal jest na miejscu i pomaga służbom miejskim w usuwaniu uszkodzonych pojazdów.

Joanna Bieganowska z bura prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że po wypadku wyłączono napięcie trakcji elektrycznej i – w miejsce części tramwajów, wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
kierowca
Gdańsk
  • Sebbastian Pioro – 26.09.2019

    Kierowca chyba zapomniał, że w przypadku tramwaju zasada "duży może więcej" jest po stronie przecinaka...

  • Mariusz Sąsiek – 27.09.2019

    Strażak w autobusie z pierwszego zdjęcia rozwala system 🤣 na pierwszy rzut oka Sławomir

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !