TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zbliża się Światowy Dzień Roweru ONZ
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 02.05.2019 14:32:28
Zbliża się Światowy Dzień Roweru ONZ

3 czerwca odbędzie się Światowy Dzień Roweru ONZ. W związku z tym rozpoczęła się kampania promocyjna wydarzenia. Zainaugurował ją pomysłodawca obchodów DniaRoweru, dr Leszek Sibilski - wykładowca socjologii w Montgomery College pod Waszyngtonem.

3 czerwca odbędzie się Światowy Dzień Roweru ONZ. W związku z tym rozpoczęła się kampania promocyjna wydarzenia. Zainaugurował ją pomysłodawca obchodów DniaRoweru, dr Leszek Sibilski - wykładowca socjologii w Montgomery College pod Waszyngtonem.

Druga edycja święta roweru

Święto roweru zostało ustanowione przed rokiem dzięki kampanii prowadzonej przez prof. Sibilskiego wraz ze studentami Montgomery College - uczelni mieszczącej się w stanie Maryland na obrzeżach Waszyngtonu. 12 kwietnia ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego przyjęła rezolucję o obchodzeniu go w dniu 3 czerwca.

Wśród 56 państw, które stały się sponsorami rezolucji NZ, zabrakło Polski, co jak dr Sibilski wyznał w rozmowie z PAP "było dla niego pewnym rozczarowaniem". Rezolucję przyjęto głosami 193 państw członkowskich ONZ.

Rezolucja o ustanowieniu 3 czerwca Światowym DniemRoweru wzywa wszystkie państwa członkowskie, wszystkie organizacje wchodzące w skład systemu NZ, organizacje pozarządowe i międzynarodowe stowarzyszenia do uwzględnienia w swojej strategii rozwoju, działalności i poczynaniach edukacyjnych roliroweru, który jest "tanim, prostym, łatwo dostępnym, solidnym i czystym środkiem transportu".

Rola roweru w życiu

W tym roku obchody Światowego DniaRoweru będą zmierzały do wykazania roli, jaką jazda narowerze, kolarstwo może odegrać w "radzeniu sobie z życiem" przez chorych na cukrzycę zarówno typu I jak i typu II.

"Oczywiście, jazdą narowerze nie można nikogo wyleczyć z cukrzycy typu I (cukrzycy insulinozależnej), ale kolarstwo,rowermoże pomóc chorym w poprawie ich sytuacji, ich jakości życia, w przedłużeniu życia w uświadomieniu sobie, że cukrzyca nie jest wyrokiem śmierci. (…)Rowerstaje się bezpłatnym lekiem bez recepty, którego nie chcą przepisywać lekarze" – powiedział Sibilski podczas oficjalnego startu kampanii przed obchodami Światowego DniaRoweru.

Rower w walce z cukrzycą

Na poparcie tego przekonania Leszka Sibilskiego, podczas oficjalnego startu promocji Światowego DniaRoweru w audytorium Montgomery College we wtorek wystąpił Phil Southerland współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Team Novo Nordisk pierwszej profesjonalnej drużyny kolarskiej złożonej wyłącznie z kolarzy chorych na cukrzycę typu I (cukrzycę insulinozależną). Sponsorem drużyny jest duńska korporacja farmaceutyczna Novo Nordisk.

Zgromadzeni w wypełnionej po brzegi sali wykładowej Montgomery College mogli także obejrzeć we wtorek film wideo "Po złoto na przekór losowi" o karierze kolarskiej Mateusza Rudyka – zdobywcy złotego medalu w sprincie drużynowym na Mistrzostwach Europy w Yvelines w roku 2016 i brązowego medalu w sprincie na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie w roku 2019. Mateusz Rudyk jest pierwszym kolarzem chorym na cukrzycę typu I, który zdobył medal w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Torowym.

"Zauważyłem, że na sali były matki z dziećmi chorymi na cukrzycę, które podczas pokazu wideo o Mateuszu Rudyku płakały. Mateusz staje się dla innych rodzin bohaterem i wzorem. Siła i znaczenie wsparcia rodziny jest szalenie istotna w walce z cukrzycą" – podkreślił w rozmowie z PAP pomysłodawca ustanowienia Światowego DniaRoweru.

Akcja na rzecz ustanowienia Światowego DniaRoweru była pogodzeniem jego młodzieńczej pasji kolarskiej z zawodowymi zainteresowaniami socjologicznymi, a dla jego studentów z Montgomery College lekcją wychowania obywatelskiego, jak skutecznie działać, wykorzystując m.in. media społecznościowe, by zrealizować stawiany sobie cel.

Sibilski ma nadzieję, że studentom Montgomery College w ciągu ponad miesiąca,jaki pozostał jeszcze do 3 czerwca – do samego DniaRoweru - idea obchodów "dnia dwóch kółek", które służą ludzkości od ponad 200 lat. zyska poparcie jak największej liczby ludzi na całym świecie, w tym właścicieli sklepów zrowerami, którzy uczczą ten dzień przecenami i promocjami.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ONZ
Światowy Dzięń Roweru
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.