TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zastępca dyrektora ZTM Gdańsk kupił sobie tramwaj
GDANSK.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 05.02.2018 11:14:50 3 komentarze
Zastępca dyrektora ZTM Gdańsk kupił sobie tramwaj (foto: gdansk.pl)

Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku nabył w drodze przetargu swój własny... tramwaj.

Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku nabył w drodze przetargu swój własny... tramwaj.

Sebastian Zomkowski od kiedy pamięta zawsze pasjonował się tramwajami. Całe swoje życie zawodowe związał z komunikacją miejską. Zaczynał jako motorniczy, teraz pełni funkcję zastępcy dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Założył też wydawnictwo, w którym opublikował książkę "Tramwajem przez Gdańsk", która opowiada o historii tramwajów w naszym mieście.

Grzechem byłoby nie kupić takiego tramwaju, ponieważ oprócz mnie do przetargu przystąpiła też firma, która zajmuje się złomowaniem pojazdów. Oczywiście łatwo jest coś zezłomować, gorzej w drugą stronę czyli coś odbudować - mówi pan Sebastian.

Tramwaj jeździł wcześniej po wrocławskich torach. To przegubowy model 102Na, który w 1972 r. wyprodukowały zakłady Konstal w Chorzowie. Kiedyś w Gdańsku po torach również jeździły takie pojazdy: było ich 54. Wycofano je z eksploatacji w 1988 r.

Egzemplarz kupiony przez pana Sebastiana służył do nauki jazdy dla motorniczych. Ma dwa pulpity jeden dla kursanta, drugi dla nauczyciela. Kiedy Wrocławska Komunikacja ogłosiła, że chce tramwaj odsprzedać, pan Sebastian postanowił skorzystać z okazji. Tramwaj kosztował go 34 tys. zł, transport do Gdańska kolejne 13 tys. Właściciel jest przekonany, że pojazd ten z czasem nabierze ogromnej wartości jako zabytek.

Każdy ma jakieś pasje. Chciałby zachować tego typu pojazd dla przyszłych pokoleń jako świadectwo myśli technicznej. Jest to bardzo ważne. To jest pielęgnacja tradycji i kultury tramwajowej. To owocuje. Dzięki temu gdańszczanie kochają swoje tramwaje, lubią nimi jeździć, widzimy to po rosnącej liczbie pasażerów - dodaje nowy właściciel tramwaju.

Pan Sebastian czeka teraz na badania techniczne, które pozwolą na to, by pojazd mógł ruszyć po torach. Zamierza użyczyć Miastu swój prywatny tramwaj, by mógł w sezonie cieszyć oko gdańszczan i turystów oraz uświetniał różne wydarzenia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
102Na
zabytek
 • Bogusław Piecuch – 05.02.2018

  Na pomidory i sałatę

 • jatal – 05.02.2018

  Takich było 50. Cztery kolejne to były starsze kanciaki (102N).

 • Dariusz Kosiński – 05.02.2018

  Pasja to...czasem więcej niż miłość... A DlacZego Gdańsk???

 • Marecki – 06.02.2018

  Widać że ładnie zarabiają tam zastępcy dyrektorów.47 tys. za tramwaj no ale coż kto bogatemu zabroni...

 • Kubaa – 06.02.2018

  "Zamierza użyczyć Miastu swój prywatny tramwaj" - no i to jest całe hasło klucz tego zakupu. Przecież miasto chętnie wynajmie coś czego nie musi naprawiać, pasjonat zrobi solidnie, miasto wynajmie i ... pasjonatowi jeszcze zwróci się pojazd. Warto tez dodać że na bazie PKSu przy ul. Sztutowskiej stoi kolejny tramwaj tego pana - Parówka z wa-wki. Przypadek?

 • Kuba Piotr Koczur – 06.02.2018

  I Dobrze Ze Został Odkupiony Lubie Wszyskie Komentarze

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.