TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zakup nowych pociągów dla warszawskiego metra niezagrożony
InfoTram.pl - Opublikowano: 14.04.2020 12:45:31
Zakup nowych pociągów dla warszawskiego metra niezagrożony

Czas epidemii to duże wyzwanie dla finansów Miasto Stołeczne Warszawa. Mimo to chcemy realizować inwestycje, co do których podjęliśmy już zobowiązania, jak zakup 45 nowych pociągów Metro Warszawskie- poinformował Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czas epidemii to duże wyzwanie dla finansów Miasto Stołeczne Warszawa. Mimo to chcemy realizować inwestycje, co do których podjęliśmy już zobowiązania, jak zakup 45 nowych pociągów Metro Warszawskie- poinformował Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Właśnie zapewniliśmy dla tej inwestycji stabilne finansowanie dzięki wsparciu European Investment Bank na korzystnych warunkach – podał Rafał Trzaskowski.

Umowa na dostawę nowych składów dla Metra Warszawskiego została podpisana pod koniec stycznia 2020 roku. Zamówienie zawiera 37 zestawów oraz opcję na 8 składów. Pierwszy pociąg ma pojawić się w ciągu 20 miesięcy. Skoda będzie także zobligowana do dostarczenia części zamiennych, symulatora oraz przeprowadzenia szkoleń.

Konieczność pozyskania zewnętrznego źródła finansowania dla realizowanego przez metro zakupu pociągów zachęciła nas do kontynuowania współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Dotychczasowa, bardzo dobra współpraca, a także stabilność europejskich instytucji, są gwarancją przeprowadzenia tej inwestycji na korzystnych dla Warszawy warunkach – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Spełniamy obietnice i kupujemy nowoczesny tabor komunikacji miejskiej. Chcemy, by warszawianki i warszawiacy korzystali z jak najlepiej zorganizowanego transportu publicznego, który zapewni sprawne przemieszczanie się po stolicy – dodał.

To druga umowa, którą Metro Warszawskie podpisało z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wspólnotowa instytucja finansowa dotychczas udzieliła miejskim spółkom preferencyjnych kredytów na łączną kwotę 3,02 mld zł, w tym Metru Warszawskiemu na blisko 534 mln zł.

W tych trudnych czasach z powodu epidemii wywołanej przez koronawirusa konieczne jest stawienie czoła sytuacji kryzysowej. Niemniej chcemy, w ramach możliwości, dalej wspierać daleko idące inwestycje w infrastrukturę, w tym też infrastrukturę miejską – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBI już od dawna wspiera plany Warszawy w zakresie rozwijania i unowocześnienia systemu transportu publicznego. Po sfinansowaniu rozbudowy drugiej linii metra z przyjemnością sfinalizujemy finansowanie zakupu nowego taboru. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości warszawiacy znów będą mogli swobodnie poruszać się po swoim mieście i korzystać z nowoczesnego transportu publicznego – dodała.

Środki z kredytu posłużą zabezpieczeniu finansowania zakupu nawet 45 nowych pociągów dla warszawskiego metra. Konsorcjum firm Skoda Transportation a.s. i Skoda Vagonka a.s. za swoje usługi otrzyma 1 308 248 300 zł. Podpisana umowa zakłada udostępnienie Warszawie kredytu w wysokości do 654 mln zł, czyli maksymalnie do 50% kosztów tego projektu.

EBI wspiera rozwój Warszawy

Europejski Bank Inwestycyjny od lat wspiera rozwój i inwestycje w stolicy. W sumie Warszawa podpisała z EBI dziesięć korzystnych umów, na mocy których europejski bank udzielił miastu kredytów na łączną kwotę ponad 5,5 mld zł. Wszystkie, z wyłączeniem tej z 2014 r., a także z września ubiegłego roku, zostały już rozliczone. Dotychczas podpisane kredyty posłużyły m.in. rozbudowie II linii metra.

EBI wciąż jest zainteresowane kredytowaniem działań Warszawy. Wsparcie dotyczyć ma edukacji, kultury, dróg, budownictwa komunalnego i integracji społecznej. Od początku 2019 r. odbyło się w tej sprawie kilka spotkań z przedstawicielami banku oraz misja techniczna.

Więcej na temat umowy pisaliśmy tutaj: http://infotram.pl/skoda-z-umowa-na-dostawe-pociagow-dla-metra-warszawskiego_more_120860.html


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metro
Warszawa
Skoda