TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Za półtora roku Poznań z nową trasą tramwajową
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 15.07.2019 08:58:00
Za półtora roku Poznań z nową trasą tramwajową (foto: UMP)

Półtora roku potrwa budowa nowej trasy tramwajowej wraz z rozbudową ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. Inwestycja kosztować będzie blisko 50 mln zł; nowa trasa tramwajowa połączy rondo Żegrze z osiedlami w okolicach ulicy Falistej.

Półtora roku potrwa budowa nowej trasy tramwajowej wraz z rozbudową ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. Inwestycja kosztować będzie blisko 50 mln zł; nowa trasa tramwajowa połączy rondo Żegrze z osiedlami w okolicach ulicy Falistej.

Wykonawcą inwestycji są spółki Tor-Mel i Terlan. Przedsięwzięcie będzie realizowane etapowo i jest częścią projektu "Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej", który uzyskał dotację unijną.

Jak poinformował poznański magistrat, trasa tramwajowa na ul. Unii Lubelskiej będzie miała około 650 metrów długości, a nowa pętla tramwajowa będzie przystosowana do przesiadek "drzwi w drzwi", z autobusu na tramwaj.

"To kolejna inwestycja w transporcie publicznym. Wpisuje się ona w modernizację całego układu sieci torowej na Górnym Tarasie Rataj. Dla mieszkańców osiedla Falista oraz rejonu Minikowa i Marlewa jest to dodatkowa korzyść w postaci szybszego dostępu do transportu publicznego" – powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jak podkreślił, realizacja przedsięwzięcia nie wiąże się z generowaniem dodatkowych utrudnień czy negatywnym wpływem na ogólny ruch w mieście; rondo Żegrze zostało wcześniej tak przebudowane, żeby dodanie linii tramwajowej wraz z układem dróg i infrastrukturą przebiegało bez dodatkowych zakłóceń.

W ramach inwestycji na odcinku ul. Unii Lubelskiej od ronda Żegrze do nowej pętli przebudowane zostaną istniejące oraz wybudowane nowe chodniki i drogi rowerowe, a także podziemna infrastruktura. Powstanie system monitoringu wizyjnego, zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wysokiego napięcia. W rejonie ulic Falistej i Obodrzyckiej na ul. Unii Lubelskiej zbudowana lub przebudowana zostanie infrastruktura podziemna, chodniki, drogi rowerowe i miejsca postojowe. Powstaną nowe przystanki autobusowe i system monitoringu wizyjnego.

Według władz Poznania dzięki budowie nowego odcinka trasy tramwajowej osiedla przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej zostaną lepiej skomunikowane z resztą miasta i więcej osób będzie mogło korzystać z transportu publicznego. Zwiększy się również atrakcyjność terenów inwestycyjnych w tym rejonie.

Trwają analizy, które linie autobusowe i tramwajowe będą dojeżdżać do nowej pętli.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
budowa
torowisko
linia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.