TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Rędzin do Sochaczewa. Używane Urbino 10 w ZKM
INFOBUS.PL - Opublikowano: 17.05.2019 16:30:14
fot. redziny.pl

Na ulicach Sochaczewa pojawią się kolejne Solarisy "z drugiej ręki". Zakład Komunikacji Miejskiej kupi od Gminnego Zakładu Komunikacji w Rędzinach trzynastoletnie Urbino 10.

Na ulicach Sochaczewa pojawią się kolejne Solarisy "z drugiej ręki". Zakład Komunikacji Miejskiej kupi od Gminnego Zakładu Komunikacji w Rędzinach trzynastoletnie Urbino 10.

GZK Rędziny to gminny przewoźnik, który kursuje między miejscowościami w gminie Rędziny a Częstochowo. Jego flota obecnie liczy 14 autobusów. Najmłodszymi nabytkami są hybrydowe MAN-y Lion's City, które stały się własnością GZK w 2017 r. Pisaliśmy o nich tutaj. Z kolei w 2006 i 2010 r. przewoźnik wzbogacił się o łącznie 10 Solarisów Urbino 10, które pozwoliły mu wycofać z eksploatacji wyskopodłogowe Jelcze PR110M i 120M.

Cztery autobusy z pierwszej partii zostały przez GZK wystawione kilka tygodni temu na sprzedaż. Cena wywoławcza każdego egzemplarza wynosiła 52 000 PLN brutto. Na autobusy znalazł się jeden chętny. Kupi je sochaczewski ZKM. Tym samym mazowiecki przewoźnik wzbogaci się w tym roku o kolejne Solarisy z "drugiej ręki". Przewoźnik kupił jedenastoletniego Urbino 12, który jeszcze w ubiegłym roku jeździł po Radomiu w barwach firmy Michalczewski.

Przypomnijmy pokrótce jakie są jeszcze rędzińskie Urbino 10. Każdym mogło podróżować maksymalnie 90 pasażerów, w tym 23 na fotelach Ster 6MN. Z niskiej podłogi jest dostępnych siedem siedzeń. Dostęp na pokład jest zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2.

Autobusy są napędzane silnikami Iveco NEFF4AE0681B, który spełniają normę Euro 3. To jednostka o pojemności niespełna 5,9 l oraz mocy 183 kW. Zblokowano je z czterobiegową automatyczną skrzynią Voith D854.5.

Naturalna wentylacja przestrzeni pasażerskiej jest zapewniona przez przesuwne okna. System informacji pasażerskiej oparto na rozwiązaniach firmy Pixel z Bydgoszczy.

Czas na nowości
Ale nie tylko używanymi autobusami Sochaczew będzie stał. Miasto realizuje projekt "Sochaczewski Eko-Bus". Dzięki jego realizacji magistrat kupi w tym roku pięć nowych autobusów, w tym trzy elektryczne. Trzy tygodnie temu ogłoszono przetarg na ich zakup. Piszemy o tym tutaj.

Na ten cel miasto otrzyma 7,079 mln PLN wsparcia ze środków unijnych. Prócz zakupu pięciu autobusów zostaną także zamontowane dwa biletomaty stacjonarne, wymienionych zostanie 26 wiat przystankowych, uruchomiony zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej, a także powstaną ładowarki dla elektrobusów.

Łączna wartość "Sochaczewskiego Eko-busa" to 9 929 223 PLN, a dotacja unijna z mazowieckiego RPO pokrywa prawie 72% kosztów. Cel projektu jest jeden – ograniczyć emisję spalin, hałasu, liczbę samochodów na ulicach, zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, promować rowery jako najbardziej ekologiczne środki transportu w centrach miast.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
GZK Rędziny
ZKM Sochaczew
Solaris
używane
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.