TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wzrośnie liczba połączeń między Berlinem a Warszawą. Do siedmiu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 09.05.2019 09:11:39 1 komentarz
Wzrośnie liczba połączeń między Berlinem a Warszawą. Do siedmiu

Z czterech par do siedmiu wzrośnie do 2022 roku liczba połączeń kolejowych między Warszawą a Berlinem - to jedno z ustaleń IV Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego, który odbył się w środę we Wrocławiu.

Z czterech par do siedmiu wzrośnie do 2022 roku liczba połączeń kolejowych między Warszawą a Berlinem - to jedno z ustaleń IV Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego, który odbył się w środę we Wrocławiu.

W kolejowym szczycie uczestniczyli m.in. koordynatorzy ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej: podsekretarz stanu w MSWiA Renata Szczęch oraz premier kraju związkowego Brandenburgii Dietmar Woidke.

Przedstawiciele Polski i Niemiec podkreślili, że IV Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy odbył się w miejscu i czasie symbolicznym. "To dworzec kolejowy we Wrocławiu, w 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej" - powiedziała Szczęch.

Dodała, że cykliczne, polsko-niemieckie spotkania są świadectwem "dobrosąsiedzkiego charakteru stosunków pomiędzy oboma krajami". Podkreśliła, że głównym celem spotkań jest "zbliżenie społeczeństw obu państw". "Jednym z podstawowych warunków realizacji tego celu jest usuwanie barier komunikacyjnych. Chcemy, by sprawna i szybka komunikacja kolejowa między głównymi ośrodkami na pograniczy przekładała się na lepsze poznanie sąsiadów; chcemy, by służyła przełamywaniu stereotypów i lepszemu wykorzystaniu szans gospodarczych" - mówiła podsekretarz stanu.

Szczęch dodała, że Polska i Niemcy chcą dążyć do "harmonizowania" projektów inwestycyjnych z zakresu rozwoju infrastruktury kolejowej. "W tym kontekście dla polskiej strony ważną kwestią jest elektryfikacja dworca w Goerlitz" - powiedziała.

Premier kraju związkowego Brandenburgii powiedział, że podczas szczytu zostało poruszonych kilka kwestii. Zdecydowano m.in., że "Pociąg do kultury" - specjalne połączenie kolejowe pomiędzy Berlinem i Wrocławiem - będzie kursował również w 2020 r. Jeżdżący w weekendy skład ma ułatwiać mieszkańcom obu miast uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. "Ten pociąg będzie kursował do końca 2020 r., zanim wejdzie w życie regularne połączenie między Wrocławiem a Berlinem" - powiedział Woidke.

Do 2022 r. ma wzrosnąć również liczba połączeń kolejowych między Berlinem i Warszawą - z czterech par do siedmiu. Woidke poinformował, że rozmawiano również o rozbudowie infrastruktury kolejowej między Szczecinem i Berlinem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Berlin
Warszawa
Niemcy
  • kolejFAN – 09.05.2019

    DB da wagony i loki? bo niby skąd wezmą tyle pudeł w standardzie EC?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.