TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wycieczkowiec "Viking Sky" ratuje się sam
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 24.03.2019 09:00:13
Wycieczkowiec podczas akcji ratunkowej; Fot: NTB SCANPIX)

Wycieczkowiec "Viking Sky" ma już sprawne trzy z czterech silników i odpływa od niebezpiecznego nabrzeża.

Na statku wycieczkowym "Viking Sky" z ponad 1300 osobami na pokładzie, który w sobotę po awarii silnika zaczął dryfować w pobliżu zachodniego wybrzeża Norwegii, uruchomiono trzy z czterech silników - podały w niedzielę -24 marca - norweskie służby ratunkowe.

Jednostka będzie odholowana do portu Molde.

Wczesnym rankiem w niedzielę liniowiec poruszając się prędkością 2-3 węzłów oddalał się od linii brzegowej usianej niebezpiecznymi rafami w regionie More og Romsdal.

-"Działają trzy z czterech silników, więc statek może teraz poruszać się sam" - podkreślił rzecznik prasowy Centrum Ratunkowego na zachodnią Norwegię, Per Fjeld.

Akcja ratunkowa

Pierwszych 100 spośród 1300 pasażerów statku wycieczkowego, który po awarii silnika zaczął dryfować w pobliżu środkowej części zachodniego wybrzeża Norwegii, zostało w sobotę - 23 marca - po południu ewakuowanych na ląd - poinformowała norweska policja.

Spektakularna operacja ewakuacji pasażerów śmigłowcami była kontynuowana w niedzielę rano - powiedział agencji AFP Per Fjeld.

Łącznie 338 z 1373 pasażerów "Viking Sky" zostało ewakuowanych śmigłowcami ze statku na ląd, 17 z nich trafiło do szpitala - poinformował przedstawiciel policji Borge Amdam.

Według policji większość pasażerów to Brytyjczycy i Amerykanie.

Pechowy weekend

Jak poinformowały w sobotę późnym wieczorem norweskie służby ratownicze, w Zatoce Hustadsvika, u zachodnich wybrzeży Norwegii, w rejonie awarii wycieczkowca "Viking Sky", awarii uległ też drugi statek, frachtowiec "Hagland Captain".

Do ewakuacji dziewięcioosobowej załogi frachtowca skierowano dwa z pięciu z pięciu śmigłowców uczestniczących w ewakuacji 1300 pasażerów wycieczkowca. Obie jednostki doznały awarii silników.

Akcję ratowniczą utrudnia szalejący sztorm i silny wiatr.

Przez Zatokę Hustadvika przebiega szlak żeglugowy łączący porty Molde i położony bardziej na północ Kristiansund. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
wycieczkowiec
Norwegia
  • Piotr B. Stareńczak – 24.03.2019

    ... a gdy dotarł do Molde, przywitały go kursujące tam promy z napędem LNG zbudowane w Gdańsku: www.facebook.com/PortalMorski/photos/a.247078448751404/1930429260416306

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.