TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wycieczkowce wracają do Gdyni - na sezon 2019 [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 04.04.2019 18:01:03
Wycieczkowce wracają do Gdyni - na sezon 2019 [FILM]; fot. Michał Czacharowski

Sezon wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcie ruszy 24 kwietnia i otworzy go MSC Poesia.

Sezon wizyt wycieczkowców 2019 w gdyńskim porcie ruszy 24 kwietnia i otworzy go MSC Poesia.

Statki pasażerskie będą cumować w 2019 r. w Gdyni 51 razy. Jako pierwsza, wpłynie MSC Poesia, która gościć będzie w naszym mieście tylko trzy razy: 24 kwietnia, 5 i 16 maja. Gdynianie poznali Poesię w 2016 roku. Blisko 294-metrowa (293,8) jednostka była wtedy najdłuższym statkiem goszczącym w Gdyni.

Wycieczkowy rekordzista

W tym roku rekord znów należał będzie do Norwegian Getaway. Najdłuższy i jednocześnie największy pod względem tonażu wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port, pierwszy raz przypłynął do Gdyni 23 czerwca 2017 r. Pływający pod banderą Bahamów Norwegian Getaway, należący do armatora Norwegian Cruise Line, liczy 325,7 metrów długości (GT 145,655), a na jego pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów.

W bogatej ofercie rozrywkowej, kulinarnej, sportowej i rekreacyjnej statku znaleźć można m.in. teatr, bibliotekę, galerię, niemal 30 restauracji, aqua park z 5 zjeżdżalniami oraz zajmujący 3 pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią. Na pokładzie jednostki znajduje się też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa, klatka linowa ze zjeżdżalnią, a dla najodważniejszych śmiałków – wąskie platformy, wychodzące kilka metrów poza obręb statku. Norwegian Getaway w 2017 przypłynął do Gdyni tylko raz. W tym roku gościć go będziemy dwukrotnie: 27 czerwca i 20 sierpnia.


Drugie miejsce

Drugi pod względem wielkości jest mv "Mein Schiff 1" (315,7 m). W całym sezonie 2019 roku statek odwiedzi gdyński port cztery razy – po raz pierwszy 29 maja. Jednostka może zabrać na pokład prawie 2900 pasażerów, a załoga liczy 1000 osób. Została zbudowana w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za 500 mln euro i posiada energooszczędny oraz ekologiczny napęd, dzięki któremu zmniejszono o 30% emisje szkodliwych substancji w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości.

Dobrą wiadomość mamy dla wielbicieli legendarnej linii Cunard, będącej od wielu lat synonimem luksusu i eleganckich podróży. Cunard wysyła w tym roku do Gdyni ponownie Queen Victorię, która gościła u nas w 2008 r. Zarówno kiedyś, jak i obecnie na statkach Cunarda w luksusowych wnętrzach i salonach wznosi się toasty najlepszym szampanem, w przepięknych salach balowych tańczy się walca, a we wspaniałych restauracjach degustuje się znakomite dania najlepszych kuchni świata.

Królowa przypłynie do gdyńskiego portu 24 maja i 3 września. Matką chrzestną statku jest Jej królewska Wysokość Księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles. Statek posiada m.in.: pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrową bibliotekę z 6 tysiącami pozycji i specjalne miejsce wypoczynkowe do wypalenia cygara (bogaty wybór cygar z całego świata).

Najczęstszy gość

Rekordzistą pod względem ilości zawinięć do Gdyni będzie w tym roku AIDAmar, która przypłynie aż 16 razy. Statek wyróżnia się spośród innych wycieczkowców brakiem… teatru. Armator postanowił inaczej zagospodarować powierzchnię, a brak sceny wykorzystał m.in. tworząc więcej pomieszczeń sportowo – rekreacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na kolorowe Norwegian Pearl i Norwegian Spirit. Barwnie pomalowane statki są oznaką rozrywki i radości, które gwarantują linie Norwegian. Firma słynie z freestyle crusing, co oznacza, że nie trzeba rezerwować miejsca ani czasu kolacji, nie jest wymagany również strój wieczorowy. Pasażerowie mają cieszyć się rejsem w swoim stylu oraz według swojego tempa, maksymalnie relaksując się i zapominając o planowaniu, codziennej rutynie i obowiązkach. Zatem mogą jadać posiłki w kilkunastu różnych restauracjach bez narzuconych z góry godzin od 17:30 do północy.

Norwegian Pearl przypłynie do Gdyni 28 maja, a Norwegian Spirit 11 i 24 sierpnia.

W sumie Gdynię odwiedzi 20 statków, które cumować będą 51 razy. Ostatni statek pasażerski przypłynie 7 października. Statki zazwyczaj cumują przy Nabrzeżu Francuskim. Wówczas można je podziwiać z pirsu przy Kapitanacie Portu lub... z tarasu Muzeum Emigracji. Nie są udostępnione do zwiedzania.

Timing odwiedzin

Statki, które gościć będziemy w Gdyni, wraz z liczbą zawinięć

 • AIDAmar – 16

 • MSC Poesia – 3

 • Sapphire Princess – 3

 • Costa Pacifica – 3

 • Marina – 3

 • Mein Schiff 4 – 2

 • Norwegian Getaway – 2

 • Norwegian Spirit – 2

 • Queen Victoria – 2

 • AIDAcara – 2

 • Pacific Eden – 1

 • AIDAaura – 1

 • Norwegian Pearl – 1

 • Aurora – 1

 • Artania – 1

 • Arcadia – 1

 • Seven Seas Explorer – 1

 • Amera – 1

 • World Odyssey – 1

 • Mein Schiff 1 - 4Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wycieczkowce
Port Gdynia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.