TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wsparcie dla elektrycznych rowerów i skuterów
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 12.06.2019 19:47:46
Wsparcie dla elektrycznych rowerów i skuterów

Ministerstwo Energii uwzględniło wniosek Poczty Polskiej dotyczący zakupu elektrycznych rowerów i skuterów z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Ministerstwo Energii uwzględniło wniosek Poczty Polskiej dotyczący zakupu elektrycznych rowerów i skuterów z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Poczta Polska wnioskuje o rowery i skutery elektryczne

Wśród 255 uwag i komentarzy zgłoszonych podczas konsultacji publicznych do projektu "Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielenia i rozliczania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu" kilkadziesiąt zostało uwzględnionych przez resort. Wśród nich znalazł się wniosek Poczty Polskiej o objęciu wsparciemrowerów elektrycznych, motorowerów, skuterów i trójkołowców z napędem elektrycznym.

Poczta Polska uzasadniała złożony wniosek tym, że rozwój rynku elektromobilności w Polsce oraz wsparcie finansowe na ten cel powinno uwzględniać szersze grupy pojazdów (nie tylko samochodowy), w tym: motorowery, skutery i trójkołowce z napędem elektrycznym orazrowery elektryczne. Spółka wskazała, że pojazdy te mogą być wykorzystywane przez listonoszy.

Wsparcie dla rozwoju elektromobilności

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, "środki z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu są znaczącym wsparciem dla rozwoju elektromobilności w Polsce i kolejnym krokiem, który ma przybliżyć Polskę do osiągnięcia celów założonych w dokumentach rządowych takich jak +Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych+, +Planie rozwoju elektromobilności".

"Zakres projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie, jest bardzo szeroki. Będą to m.in. producenci środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty planujące zakup nowych pojazdów" - podano. Dodano, że FNT będzie również wspierać promocję i edukację w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu powołany został w lipcu 2018 r. na mocy nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Dysponentem FNT jest Minister Energii, a zarządza nim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przychodami funduszu będą m.in. środki z budżetu państwa w ramach wpływów z podatku akcyzowego, wpływy z tytułu opłaty zastępczej oraz środki przekazywane przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego.

Według założeń resortu energii, jednym z celów Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, jest finansowanie m.in. zakupu samochodów elektrycznych, jednorazowe wsparcie na zakup takiego pojazdu wynosi max. do 36 tys. zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poczta Polska
Ministerstwo Energii
rower elektryczny
skuter elektryczny
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.