TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocław rozstrzygnął przetarg na drugi etap budowy tramwaju na Popowice [AKTUALIZACJA]
InfoTram.pl - Opublikowano: 27.05.2020 08:45:23
Wrocław rozstrzygnął przetarg na drugi etap budowy tramwaju na Popowice

Rozstrzygnęliśmy przetarg na drugi etap budowy tramwaju na Popowice od ul. Jagiełły do ul. Milenijnej – napisał na Facebooku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Rozstrzygnęliśmy przetarg na drugi etap budowy tramwaju na Popowice od ul. Jagiełły do ul. Milenijnej – napisał na Facebooku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W ramach tego zadania powstanie 3,1 km torowiska (w tym 1,45 km torowiska zielonego). Przebudujemy ulice (1560 m), skrzyżowania (10), wybudujemy ścieżki rowerowe (4790 m), nowe chodniki (5220 m), ciągi pieszo-rowerowe (590 m) oraz instalacje podziemne m.in. sieć wodociągową, MKT czy oświetlenie – podał Prezydent.

Aby tramwaj mógł komfortowo przejechać nową trasą wzmocnimy most Dmowskiego. Przy stacji kolejowej Wrocław Popowice powstanie węzeł przesiadkowy dla pasażerów komunikacji miejskiej i PKP. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 24 miesiące na przeprowadzenie wszystkich prac – wskazał Sutryk.

Na początku lutego Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na dwa ostatnie odcinki trasy tramwajowej przez Popowice, które po obu stronach będą włączały się do obecnej sieci tramwajowej. Jeden od mostów Mieszczańskich. Tam wykonawca włączy nowe torowisko w to istniejące. Na pewno na tym odcinku powstanie też stacja prostownikowa "Szczepin", która będzie zasilała sieć trakcyjną.

Drugi odcinek będzie budowany od ul. Milenijnej i Pilczyckiej do ogrodów działkowych przy ul. Starogroblowej, gdzie połączy się z budowanym właśnie fragmentem trasy. Przy wiadukcie kolejowym w sąsiedztwie stacji Wrocław-Popowice powstanie węzeł przesiadkowy. W ramach inwestycji na tym odcinku zostanie zmodernizowana także stacja prostownikowa "Milenijna".

W przetargu swoje oferty złożyły cztery firmy, wahały się od około 150 milionów złotych do nawet 191 mln zł. Firma Pro-Tra Building złożyła najlepszą ofertę.

Co istotne, na wykonanie tych zadań środki daje Miasto Wrocław, MPWiK i deweloperzy budujący Port Popowice oraz z Kępy Mieszczańskiej. Nowa linia tramwajowa będzie gotowa do końca 2022 roku.

Na pierwszym odcinku układają już asfalt

Prace przy trasie tramwajowej przez Popowice skoncentrowane są teraz przy skrzyżowaniu ul. Długiej z Poznańską i na fragmencie ul. Starogroblowej. Przebudowywany jest również wiadukt kolejowy nad ul. Długą, gdzie powstaje przystanek kolejowy oraz zintegrowany węzeł przesiadkowy. W tym rejonie jest budowany też potężny kanał ogólnospławny. Drogowcy w kwietniu ułożyli też pierwsze warstwy asfaltu.

Inwestycja w liczbach:

•             3.8 km nowego torowiska

•             5,4 km nowych i przebudowanych dróg

•             17 przebudowanych skrzyżowań

•             5,7 km nowych lub przebudowanych ścieżek rowerowych

•             31 przystanków (w tym 21 nowych)

•             120 mln zł koszt prac w I etapie


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wrocław
budowa
przetarg