TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocław: Przez Hubską przejechał tramwaj
- Opublikowano: 22.05.2019 16:29:28
Wrocław: Przez Hubską przejechał tramwaj (foto: UMW)

Pierwszy tramwaj przejechał nową trasę przez ul. Hubską. 21 maja odbyły się próby techniczne na przebudowywanej ulicy. Wypadły pomyślnie. Wszystko wskazuje na to, że ulica zostanie otwarta dla ruchu kołowego 25 maja.

Pierwszy tramwaj przejechał nową trasę przez ul. Hubską. 21 maja odbyły się próby techniczne na przebudowywanej ulicy. Wypadły pomyślnie. Wszystko wskazuje na to, że ulica zostanie otwarta dla ruchu kołowego 25 maja. Tramwaje natomiast regularnie zaczną kursować tam w czerwcu.

Pierwszy, próbny tramwaj wjechał na nowe torowisko na Hubskiej od strony ul. Glinianej. Tam inżynierowie oceniali jak pokonuje łuki i zwrotnice. Potem dokładnie sprawdzali przejazd i zatrzymanie składu na przystanku wiedeńskim, potem Skoda MPK Wrocław testowała wyjazd z Hubskiej w stronę ul. Dyrekcyjnej. Na koniec skład pokonał tę samą trasę w odwrotnym kierunku.

Przejazd techniczny to jeden z elementów sprawdzenia nowej infrastruktury.

Powiedziałbym to taka kalibracja torowiska i reszty infrastruktury. Motorniczy ma szansę sprawdzić je w praktyce i ocenić czy dobrze widzi sygnalizatory, czy wszystkie zwrotnice odpowiednio działają. Może też ocenić widoczność na przystankach. Zgłosić swoje uwagi - wyjaśnia Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Testy przebiegły pozytywnie. Tak ocenili je inżynierowie, motorniczy i specjaliści od ruchu tramwajowego. Z przebiegu przejazdu zadowoleni byli także przedstawiciele wykonawcy nowej trasy, czyli firmy Pro Tra Boulding.

Rozpoczęły się odbiory

W tej chwili na przebudowanej ulicy trwają jeszcze ostatnie prace. Chodzi głównie o wykończenie chodników i nasadzenia zieleni. Montowane są ostatnie elementy sygnalizatorów. Przedstawiciele inwestora powoli odbierają już prace. W pełni gotowe jest torowisko, sieć trakcyjna, nowa jezdnia, trasa rowerowa, oświetlenie.

Na Hubskiej wybudowano również przystanki wiedeńskie, ustawiono nowe wiaty przystankowe i małą infrastrukturę.

Wykonawca według umowy ma czas do 25 maja, aby udostępnić jezdnię do ruchu kołowego i wszystko wskazuje, że tak się stanie. To oznacza, że w sobotę wrócą tam auta i autobusy (linii 110, 125, 325). Wreszcie ulicą będą mogli swobodnie poruszać się piesi i rowerzyści, dla których powstały chodniki i nowe trasy. Wprowadzenie komunikacji tramwajowej na nową trasę planowane jest na czerwiec. Dopiero po zakończeniu wszystkich odbiorów inwestycji będzie można wystąpić o pozwolenie na użytkowanie torowiska.

Trasa połączy sieć torowisk

Dokończenia prac po byłym wykonawcy, z którym miasto było zmuszone zerwać kontrakt, podjęła się firma Pro-Tra Building. Swoje prace wyceniła na 21,5 miliona złotych. Nowa trasa liczy 0,9 km.

Nowe torowisko stanowi kontynuację istniejących tras tramwajowych, a w ramach inwestycji została uporządkowana przestrzeń: jezdnia, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi i przejazdy rowerowe. Nowy odcinek trasy tramwajowej w ul. Hubskiej łączy sieć trzech tras tramwajowych. Trasa ta zapewni szybki dojazd do centrum mieszkańcom dużych osiedli: Gaj, Tarnogaj, Huby poprzez wydzielone torowisko przez ul. Hubską i Pułaskiego oraz lepsze powiązanie z ważnymi dla miasta obiektami tj. Dworzec Autobusowy, Dworzec PKP.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wrocław
torowisko
budowa