TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocław i przystankowe piktogramy dla niepełnosprawnych
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.11.2019 16:30:06
Wrocław i przystankowe piktogramy dla niepełnosprawnych; fot. wroclaw.pl

Na wrocławskim przystanku na pl. Jana Pawła II na razie pilotażowo pojawiły się specjalne miejsca oznaczone piktogramami.

Na wrocławskim przystanku na pl. Jana Pawła II na razie pilotażowo pojawiły się specjalne miejsca oznaczone piktogramami. Mają pomóc osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi korzystać z komunikacji miejskiej.

Bez barier

Wymalowanie nowych oznaczeń to efekt wsłuchiwania się biura Wrocław Bez Barier w potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie zostało skonsultowane z Wydziałem Inżynierii Miejskiej, Wydziałem Transportu, MPK oraz ZDiUM.

Piktogramy wymalowano na razie pilotażowo i są zgodne ze wskazówkami wynikającymi z wrocławskich standardów dostępności przestrzeni miejskich. Specjalne miejsca mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej.

-"Dla nas osób z niepełnosprawnościami podróż komunikacją miejską to spore wyzwanie. Sam wiem z doświadczenia, jak w tłoku na przystanku osobom o ograniczonej mobilności nieraz ciężko zasygnalizować chęć podróży autobusem albo tramwajem. Ustawiając się w takim specjalnym miejscu dajemy wyraźny sygnał motorniczemu, czy kierowcy, że chcemy wsiąść do pojazdu. To ułatwi podróże nie tylko osobom niepełnosprawnym, skorzystają z tego też np. rodzice z wózkami - mówi Barłomiej Skrzyński, dyrektor biura Wrocław Bez Barier i Rzecznik ds.Osób Niepełnosprawnych.

Pole oczekiwania

Pierwsze piktogramy powstały na przystanku na placu Jana Pawła II, oznaczający pole oczekiwania. Pole zostało wymalowane na wysokości drzwi pojazdu, które są dostępne dla wszystkich grup pasażerów: zarówno użytkowników wózków, osób z niepełnosprawnością wzroku czy też osób starszych.

Docelowo takie specjalne oznaczenia miejsc oczekiwania na tramwaj lub autobus, mogłyby zostać wykonane na peronach przystankowych w najpopularniejszych miejscach przesiadek pasażerów, przede wszystkim po to, aby ułatwić wsiadanie do pojazdów osobom wymagającym wsparcia, ale również umożliwić kierowcom i motorniczym szybką i odpowiednią reakcję.

Wrocław jest jednym z pionierów takich rozwiązań, do tej pory w Polsce podobne oznaczenia wprowadziły tylko Katowice.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
niepełnosprawny
Wrocław
 • Alek Kłopocki – 05.11.2019

  Nieprawdą jest, że Wrocław jest pionierem oraz, że prócz Wrocławia tylko Katowice wprowadziły podobne rozwiązanie. Takowe w Poznaniu funkcjonuje już od jakiegoś czasu.

 • Marcin Łysiak – 06.11.2019

  Moja kilkuletnią obserwacja z Poznania. (Piktogramy dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi) Pomysł dobry, niestety część matek nie ogarnia nawet piktogramów.

 • Łukasz Kabelis – 06.11.2019

  Biorąc przykład z poznania to powinien być wielki baner "TU MATKO POLKO MASZ BYĆ KUR.."

 • Wysocki Aleksander – 06.11.2019

  U nas piktogramy będą czy nie, to i tak ludzie się nie nauczą.... Widzę to z autopsji.....

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.