TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wirusowa cisza na polskich lotniskach
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 28.01.2020 09:30:50
Wirusowa cisza na polskich lotniskach

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w naszym kraju nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w naszym kraju nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

-"Jest wiele informacji o hospitalizacji osób, które powróciły z Azji, ale nie mamy w Polsce ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem – podkreślił 27 stycznia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

-"Jestem w stałym kontakcie z premierem, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, ministerstwami spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych – jesteśmy w pełnej gotowości, bo nie możemy lekceważyć żadnych sygnałów, natomiast do tej pory nie ma w Polsce potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Jest wiele informacji o hospitalizacji osób, które powróciły z Azji, ale nie mamy ani jednego potwierdzonego przypadku" – podkreślił minister zdrowia podczas briefingu w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na lotnisku

Służby Lotniska Chopina monitorują sytuację i stosują się do zaleceń europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia ws. koronawirusa; port jest przygotowany na zagrożenia epidemiologiczne - zapewnił PAP rzecznik portu Piotr Rudzki.

Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu wykonują PLL LOT i Air China.

-"Współpracujemy na bieżąco z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi, agentami handlingowymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce. Nie ma zagrożenia dla podróżujących. Port jest cały czas gotowy na ewentualne zagrożenia związane z koronawirusem" - powiedział w poniedziałek Rudzki.

Formularze lokalizacyjne

Przypomniał, że od piątku obowiązuję specjalne formularze lokalizacyjne, które wypełniają podróżni wracający z Chin. "Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska" - dodał.

Jak tłumaczy Rudzki, jeśli zostanie wykryte podejrzenie wirusa u pasażera, wówczas dalsze postępowanie z nim uzależnione jest od objawów. "Każde działanie odbywa się we współpracy z Sanepidem i z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną" - powiedział.

Rzecznik lotniska przypominał, aby podróżni stosowali się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, czyli m.in. unikali miejsc publicznych, zatłoczonych; bezwzględnie unikali bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikali odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; ściśle przestrzegali zasad higieny rąk – ręce trzeba myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu.

Jesteśmy bezpieczni?

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas powiedział w poniedziałek w TVN24, że Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o koronawirus. Dodał, że wdrożono wszystkie potrzebne procedury.

Jak przekazał, na bieżąco monitorowane jest Lotnisko Chopina w Warszawie, tym bardziej że to węzeł przesiadkowy wielu turystów. Zbiera się informacje o każdym pasażerze przylatującym z Chin. Terminal, na którym lądują te samoloty, jest wydzielony. Ma też osobną wentylację.

Pinkas odradził podróż do Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie do Chin.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2744. W ostatnich 24 godzinach potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań, w tym pięć przypadków w Hongkongu i dwa w Makao.

Niewielkie liczby zachorowań stwierdzono w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Francji i Australii. W Stanach Zjednoczonych potwierdzone przypadki zachorowań zarejestrowano w stanie Waszyngton, Chicago, w południowej Kalifornii i w Arizonie. Do wykrycia choroby doszło także w Kanadzie.

Bezpośrednio z Lotniska Chopina do Pekinu lata PLL LOT - siedem razy w tygodniu i Air China - trzy razy w tygodniu. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
bezpieczeństwo
Lotnisko Warszawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.