TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wild: Czekamy na wycenę lotniska w Modlinie
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 06.03.2019 10:36:37
Wild: Czekamy na wycenę lotniska w Modlinie

Trwają samorządowo-rządowe przepychanki ws. przyszłości lotniska w Modlinie.

Trwają samorządowo-rządowe przepychanki ws. przyszłości lotniska w Modlinie. Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild mówi, że decyzje odnośnie potencjalnego zaangażowania państwa w spółkę będzie można podjąć po jej wycenie.

We wtorek - 5 marca - odbyło się Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Spółka ma czterech akcjonariuszy, którymi są: Agencja Mienia Wojskowego (AMW), Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) oraz Nowy Dwór Mazowiecki.

Należy uznać to spotkanie za nieudane - przynajmniej od strony samorządowych udziałowców.

Podczas RN nie udało się podjąć decyzji o uruchomieniu kredytu w wysokości 47 mln zł, z poręczeniem województwa. Pieniądze te "miałyby zostać przeznaczone na budowę tymczasowego terminala oraz remonty i modernizacje pola ruchu naziemnego, czyli wszystkich dróg kołowania płaszczyzn postojowych i środkowej części pasa startowego".

Nie przyjęto też planu generalnego dotyczącego m.in. niezbędnych inwestycji. W obu przypadkach od głosu wstrzymali się udziałowcy strony rządowej – PPL i Agencja Mienia Wojskowego.

Co na to rząd?

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild w rozmowie z PAP przekazał, że "wszelkie decyzje, co do zaangażowania państwa i państwowych osób prawnych w port lotniczy w Modlinie, będzie można podjąć po tym, gdy będziemy wiedzieli, ile jest warta spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin".

Dodał, że zlecił rozgrzeszenie prowadzonego w Modlinie przez EY badania due diligence o wycenę spółki. Według wcześniejszych informacji badanie to ma zakończyć się pod koniec marca tego roku.

Wild, pytany o ocenę propozycji samorządu Mazowsza, dotyczącej jednostronnego podniesienia kapitału spółki o 50 mln zł, powiedział, że "należy docenić to, jako próbę wyjścia z impasu".

"Podwyższenie kapitału musi przejść test prywatnego inwestora. Dopiero wówczas będzie można ustalić, czy jest ono dopuszczalne" - powiedział.

Jak tłumaczył wiceminister, "podwyższenie kapitału nie eliminuje podstawowego problemu związanego z zarzadzaniem portem Modlin - czyli toksycznej zasady jednomyślności". "Z punktu widzenia zarzadzania portem Modlin istotniejszą i bardziej paląca kwestią jest zniesienie zasady jednomyślności, która powoduje blokadę decyzyjną" - wyjaśnił. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Modlin
Mazowsze
PPL
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.