TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wierzyciel i Renoma chcą kontrolować krakowskich pasażerów
TransInfo.pl - Opublikowano: 27.11.2019 17:30:17
Wierzycie i Renoma chcą kontrolować krakowskich pasażerów; fot. MPK Kraków

Kto skontroluje bilety i ściągnie należności od gapowiczów w Krakowie?

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie ma dwóch wykonawców, którzy chcą świadczyć usługi kontroli dokumentów przewozu oraz jednego chętnego do prowadzenia windykacji i egzekucji należności.

ZTP w dniu 20 listopada otworzył oferty w przetargu nieograniczonym, którego przedmiotem było świadczenie wyżej opisanych usług.

W części dotyczącej kontroli biletów swoje propozycje przedstawili:

- Zakłady Wielobranżowe "Renoma" Sp. z o.o. – 20 606 982,12 PLN,

- Kancelaria Wierzyciel Sp. z o. o. - 24 697 032,24 PLN.

Zamawiający zamierzał przeznaczyć na to zadanie kwotę 10 400 000,00 PLN. To prawie o połowę mniej niż najtańsza oferta.

Z kolei windykacją i egzekucją należności chce zajmować się tylko jedna firma:

- Zakłady Wielobranżowe "Renoma" Sp. z o.o. - 42 154 560,00 PLN.

W tej części budżet ZTP wynosi 19 415 000,00 PLN. Przy takich poziomach cenowych i mocnym niedoszacowaniu budżetu przez ZTP, przetarg nie może się udać.

Jeśli jednak ZTP zaakceptuje złożone oferty, to okres realizacji umowy w zakresie kontroli biletów wyniesie 24 miesiące od 1 lutego 2020 roku (lub później), a dla umowy dotyczącej windykacji należności – 48 miesięcy – również od 1 lutego 2020 roku (lub później).

Kontrola biletów

Usługi kontroli biletów miałyby objąć kontrolę dokumentów przewozu w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie, pobieranie opłat dodatkowych i należności przewozowych, rozpatrywanie skarg i reklamacji pasażerów. Liczba przeprowadzonych kontroli w ciągu miesiąca w okresie od września do czerwca nie może być mniejsza niż 23 000 (przy czym parametr ten stanowi kryterium oceny ofert), a w okresie od lipca do sierpnia – ma być nie mniejsza niż 70% liczby wejść dla okresu od września do czerwca.

Liczba wystawionych wezwań do zapłaty w ciągu miesiąca w okresie od września do czerwca nie może być mniejsza niż 6 000, a w okresie od lipca do sierpnia nie mniejsza niż 5 000. W miesiącach, w których wystąpi co najmniej pięć dni z bezpłatną komunikacją, liczba przeprowadzonych kontroli oraz wystawionych nałożeń powinna być nie będzie mniejsza niż liczba przeprowadzonych kontroli i wystawionych wezwań do zapłaty w miesiącach wakacyjnych tj. lipiec – sierpień.

Windykacja należności

Z kolei windykacja należności miałaby dotyczyć należności powstałych z tytułu wystawienia wezwań do zapłaty opłat dodatkowych i należności przewozowych, w tym windykacji przedsądowej polegającej na dokonywaniu czynności przewidzianych przepisami prawa, zmierzających do odzyskania od dłużników należności wraz z ustawowymi odsetkami, jak również windykacji prowadzonej poprzez wnoszenie w imieniu ZTP pozwów do sądu oraz występowanie przed sądem w imieniu zamawiającego, a następnie kierowanie wniosków egzekucyjnych do komornika, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego.

Do obowiązków wykonawcy należeć ma windykacja należności powstałych w okresie obowiązywania umowy oraz kontynuacja windykacji należności powstałych w okresie od 1 lutego 2016 roku do 31 stycznia 2020 roku. Wskaźnik ściągalności (obliczany w skali półrocznej jako stosunek liczby należności wyegzekwowanych w tym okresie przez wykonawcę do liczby należności przekazanych w tym okresie wykonawcy do wyegzekwowania) nie może być niższy niż 15 % (przy czym parametr ten stanowi kryterium oceny ofert).

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
kontroler
Kraków
Wierzyciel
Renoma
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.