TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Większe możliwości Katowickiego Węzła Kolejowego
InfoRail.pl - Opublikowano: 28.11.2019 08:45:04
Większe możliwości Katowickiego Węzła Kolejowego

Od 15 grudnia zostanie przywrócony ruch pociągów towarowych na odcinku Katowice Ligota - Tychy. Przewiduje się ok. 20 pociągów na dobę.

Od 15 grudnia zostanie przywrócony ruch pociągów towarowych na odcinku Katowice Ligota - Tychy. Przewiduje się ok. 20 pociągów na dobę.

Przewóz towarów koleją w województwie śląskim będzie sprawniejszy. Są  nowe tory i sieć trakcyjna na odcinku Katowice Ligota - Tychy. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych. Kończą się prace PKP Polskich Linii Kolejowych o wartości 50 mln złotych.

Pociągi towarowe skorzystają z nowych możliwości. Przez Katowicki Węzeł Kolejowy z północy i południa pojadą z pominięciem stacji Katowice, głównie przez Katowice Ligotę – Katowice Ochojec – Katowice Murcki – Katowice Kostuchnę – Tychy (po linii nr 142). Dzięki temu odciążona będzie linia łącząca Katowice z Tychami (nr 139, czyli będzie mogło pojechać więcej pociągów pasażerskich. Linia 142 stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z północy województwa w kierunku południowym. Trasa  zapewnia bezpośrednie połączenia z Jaworznem Szczakową, Mysłowicami i Gliwicami dla ruchu towarowego, bez konieczności przejazdu przez stację Katowice.

Prace zlecone przez PKP Polskie Linie Kolejowe na linii z Katowic Ligoty do Tychów rozpoczęły się w I kwartale 2018 roku. Zakończenie zaplanowane jest do końca 2019 roku.

W ramach projektu "Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska" o wartości 50 mln zł, wymieniono 14 km torów, 15 km sieci trakcyjnej oraz 11 rozjazdów. Wyremontowano też 15 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt nad DK81 w Katowicach Ligocie i most nad rzeką Mleczną w Katowicach. Dzięki przeprowadzonym pracom prędkość pociągów towarowych wzrośnie dwukrotnie, z 40 do 80 km/h. Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa, dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych.

Wracają pociągi. Stop! przed każdym przejazdem

Pociągi wracają na linię kolejową. Kierowcy, rowerzyści i piesi nie powinni ignorować bezpieczeństwa i  ostrożnie przekraczać przejazdy oraz dostosować się do przepisów ruchu drogowego.

Na linii Katowice Ligota - Tychy jest 10 przejazdów. Na terenie Katowic 9: na ul. Gen. Waltera Jankego, ul. Cegielniana, ul Kołodzieja, ul. Boya – Żeleńskiego, ul. Podleśna, ul. Saska, ul. Zaopusta oraz trzy przejazdy leśne. Przez przejazd w ciągu ul. Jankego nie kursowały pociągi w ostatnich 4 latach, a ruch na pozostałych przejazdach prowadzony był sporadycznie.

Dla zwrócenia uwagi na zachowanie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu toru i drogi PLK planują akcje informacyjne. W ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!" prowadzone są spotkania edukacyjne w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich oraz akcje prewencyjne na przejazdach (w tym "Bezpieczne piątki" w wakacje i przed świętami). Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych. Ważną akcją było znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z dodatkowymi informacjami pozwalającymi na szybką reakcję, szczególnie, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
śląskie
Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.