TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wichury w Czechach, utrudnienia w ruchu pociągów
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 11.03.2019 11:20:20
Wichury w Czechach, utrudnienia w ruchu pociągów (zdjęcie ilustracyjne)

Firmy energetyczne nie są w stanie na bieżąco likwidować awarii spowodowanych wichurami na terenie Czech; w całym kraju ogłoszono stan klęski.

Firmy energetyczne nie są w stanie na bieżąco likwidować awarii spowodowanych wichurami na terenie Czech; w całym kraju ogłoszono stan klęski.

W poniedziałek rano bez prądu było 315 tys. odbiorców, przewrócone drzewa blokują drogi i linie kolejowe. Największa energetyczna firma w Czechach (CzEZ) o północy z niedzieli na poniedziałek miała zarejestrowanych ok. 390 awarii linii wysokiego i niskiego napięcia. "Robimy wszystko, aby naprawić jak najwięcej awarii, niestety sytuacja w terenie i orkan w pełnej sile nie pozwalają nam na to" – powiedziała w czeskiej TV rzeczniczka CzEZ Sonia Holingerova.

W ciągu nocy i rano technikom CzEZ udało się przywrócić dostawę prądu do części odbiorców. Czeskie Koleje (CzD) poinformowały, że poprzewracane drzewa zablokowały ruch na kilku głównych i wielu lokalnych trasach kolejowych. Problemy zgłaszano w całym kraju, zatrzymano pociągi między Czeskimi Budziejowicami a Pragą, a także te zmierzające do Austrii. W Ołomuńcu wiatr zerwał część dachu z budynku stacji kolejowej i zrzucił ją na tory.

Nie ma informacji o rannych lub większych stratach materialnych. "W tej chwili trwa usuwanie drzew i gałęzi, które upadły na tory i na linie energetyczne. Nie jesteśmy w stanie odgadnąć, kiedy zakończy się nadzwyczajna sytuacja" – powiedziała rzeczniczka CzD Gabriela Novotna. Dodała, że nawet tam gdzie usunięto przeszkody pociągi będą jeździć wolniej i w związku z tym należy liczyć się z opóźnieniami. Wiatr uszkodził także dach urzędu podatkowego w Ostrovie w kraju karlowarskim. Strażacy informują także o drzewach, które w Brnie i kilku mniejszych miejscowościach zniszczyły zaparkowane samochody. W Pradze wichura uszkodziła rusztowania na kilku budowach.

Porywy wiatru były w Czechach najsilniejsze przed godz. 1 w nocy w poniedziałek. Na Śnieżce w Karkonoszach wiatr dochodził do 193 km na godzinę. Na Mileszovce, najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza, wiało 175 km na godzinę. Meteorolodzy zapowiadają, że wichura powinna osłabnąć w poniedziałek po południu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Czechy
awaria
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.