TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Węzeł integracyjny przy PKM Gdańsk Rębiechowo otwarty
GDANSK.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 13.03.2019 09:22:57
Węzeł integracyjny przy PKM Gdańsk Rembiechowo otwarty (foto: UMG)

Parking na 390 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych, stojaki na 25 rowerów chodniki i oświetlenie.

Parking na 390 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych, stojaki na 25 rowerów chodniki i oświetlenie.

12 marca otwarto węzeł integracyjny przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Rębiechowo. Wartość inwestycji to 9 mln zł.

- Cieszę się, że otwieramy dzisiaj, tak potrzebny parking. Dzięki niemu mieszkańcy dojeżdżający do Gdańska, będą mogli zostawić swoje auta i skorzystać z komunikacji publicznej. Co ważne, inwestycja ta została częściowo sfinansowana ze środków europejskich. – podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Jest to także przykład współpracy między gminami w obrębie metropolii trójmiejskiej, gdyż naszym partnerem w tym projekcie jest Żukowo, które rozbudowuje drogi lokalne i rowerowe – dodała.

W ramach węzła przesiadkowego po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, powstał parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Zabezpieczono na nim m.in. miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wybudowano również całą infrastrukturę techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem.

Dodatkowo postawiono również wiatę na 25 stojaków dla rowerów. Te elementy wykonano w trybie "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że w pierwszej kolejności wykonawca musiał opracować projekty, a dopiero po ich sporządzeniu przystąpił do ich realizacji.

Powstał tutaj też niewielki zbiornik retencyjny, który zapewni odpowiednie odwodnienie terenu.

- Parking działał będzie na zasadzie park & ride i na razie dostępny będzie bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu. Rozważamy czy w przyszłości, nie wprowadzić opłat parkingowych, a bezpłatne korzystanie z niego umożliwić osobom korzystającym z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – mówił podczas otwarcia dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Mieczysław Kotłowski.

Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą jest firma MTM S.A. z Gdyni.

Partnerem tego projektu jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa, Słoneczna oraz Czaple.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
PKM
węzeł przesiadkowy
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.