TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Węgry trzecie w Europie - 22 proc. ruchu rowerowego
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 24.01.2020 15:01:32
Węgry trzecie w Europie - 22 proc. ruchu rowerowego

Węgry są w ścisłej czołówce europejskich krajów pod względem korzystania z rowerów; aż 22 proc. osób używa go jako głównego środka transportu – powiedział w piątek wiceminister ds. innowacji i technologii Tamas Schanda.

Węgry są w ścisłej czołówce europejskich krajów pod względem korzystania z rowerów; aż 22 proc. osób używa go jako głównego środka transportu – powiedział w piątek wiceminister ds. innowacji i technologii Tamas Schanda.

Węgry trzecie w Europie

Schanda podkreślił, że w zestawieniu Eurobarometru przed Węgrami są tylko dwa kraje znane z przywiązania do rowerów: Holandia (gdzie odsetek osób korzystających z roweru jako głównego środka transportu wynosi 36 proc.) i Dania (23 proc.).

Wiceminister poinformował, że obecnie na Węgrzech jest 9100 km ścieżek rowerowych lub pasów przeznaczonych dla rowerów, z czego 1250 km powstało w ciągu ostatnich 10 lat. Jak zaznaczył, od 2014 r. wysokość inwestycji związanych z transportem rowerowym wyniosła 200 mld ft (prawie 600 mln euro).

Współpraca z towarzystwem rowerowym

Podkreślił przy tym, że we współpracy z Węgierskim Towarzystwem Rowerowym realizowane są takie projekty jak wytyczanie rowerowych szlaków turystycznych czy tworzenie centrów serwisowych dla rowerów. Wśród przeprowadzonych inwestycji wymienił m.in. modernizację odcinka trasy rowerowej wokół Balatonu z wykorzystaniem środków unijnych wysokości 1,2 mld ft (2,6 mln euro). Trwa także tworzenie systemu rowerów publicznych do wypożyczenia nad Balatonem.

Według Schandy planuje się, że sieć ścieżek i pasów rowerowych będzie do 2030 r. liczyć 15 tys. km, stwarzając bezpieczną i wygodną alternatywę transportową. Jak zaznaczył wiceminister, w tym roku wyścig Giro d'Italia wystartuje w maju właśnie na Węgrzech, co w jego przekonaniu może jeszcze zwiększyć chęć Węgrów do przemieszczania się tym środkiem transportu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Węgry
ruch rowerowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.