TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawscy kierowcy autobusów chcą podwyżek
TVN24.PL WARSZAWA - Opublikowano: 12.01.2018 18:46:22 1 komentarz

Związkowcy Miejskich Zakładów Autobusowych domagają się podwyżek dla kierowców.

Jak informuje TVN24.pl Warszawa - związkowcy Miejskich Zakładów Autobusowych domagają się podwyżek dla kierowców. Dowodzą, że miejskiego pracownika na nie stać. W połowie stycznia chcą zorganizować referendum strajkowe.

- Wszystko z powodu tego, że zarząd zaproponował inną, mniejszą kwotę podwyżek od tej, o którą wystąpiliśmy. 100 złotych brutto, które proponuje pracodawca to jest niewielka kwota – wyjaśnia Zenon Kopyściński, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Kierowców w MZA.

Związkowcy chcieli wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych. Uważają, że ich żądania "nie są zbyt wygórowanymi jak na te czasy".

Obecnie najniższa pensja kierowcy w MZA wynosi 3700 złotych brutto. - Zaproponowaliśmy, by minimalna stawka dla nowo przyjętego kierowcy wynosiła 4500 tysiąca brutto. Z kolei dla kierowcy, który dziś ma najwyższą stawkę, żeby to było 5000 – wylicza Kopyciński.

- Strajk jest pewną koniecznością, która pojawi się, kiedy nie będziemy mogli prowadzić rozmów. Jak na razie drugi miesiąc zarząd uchyla się od prowadzenia konkretnych negocjacji. Korespondujemy sobie na papierze, jednak z tej korespondencji nie wynika nic – zaznacza Leszek Grzechnik z Międzyzakładowej Komisji Związkowej "Solidarność".

Rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych Adam Stawicki odpowiada, że "podwyżki będą przeprowadzone według możliwości finansowych, a nie takich wymagań jakie mają niektórzy z przewodniczących związków zawodowych". Jednocześnie podkreśla, że miejska spółka jest "otwarta na rozmowy co do ich kwot". - Jesteśmy umówieni na 15 stycznia. Będziemy rozmawiali o konkretnych propozycjach ze stroną związkową. Na tych spotkaniach będziemy prezentowali nasze konkretne rozwiązania. Rozmowy są jak zwykle prowadzone tak, by osiągnąć ostateczny konsensus – zapewnia Stawicki.

Nie uspokaja to jednak związkowców, którzy uważają, że firmę stać na zaproponowane przez nich podwyżki, ponieważ spółka co roku ma duże zyski.

- W zeszłym roku zarobiła ponad 50 milionów złotych. Chcemy żeby podzieliła się z pracownikami tymi pieniędzmi, które wypracowała. Szanujemy miasto i władze spółki, że wymieniają ten tabor, że komunikacja jest sprawna. W zamian za to, domagamy się, żeby zapewnić stabilne zatrudnienie. A ono wiąże się z wynagrodzeniem i warunkami pracy – podkreśla Grzechnik.

Stawicki przypomina, że "dzięki temu, że firma odnosi zyski, podwyżki były wcześniej przeprowadzane" - Są one przeprowadzane co roku. Warto wspomnieć, że od 2015 roku średnie wynagrodzenie brutto w naszej firmie wzrosło o 500 złotych - wylicza Stawicki.WIĘCEJ
Sprawdź też:
kierowca
MZA Warszawa
  • al – 13.01.2018

    Jeden strajk i niechaj MPK obnizy im o 500zl to sie uspokoja

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.