TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa gazowo i elektrycznie. Plany się ziszczają [FILM]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 25.03.2019 17:00:34 2 komentarze
fot. ZTM Warszawa

Już niedługo gazowe MAN-y wyjadą na warszawskie ulice. Właśnie rozpoczęły się ich testy. W przyszłym roku dołączy 130 elektrycznych Solarisów Urbino 18. Rok 2019 i 2020 zapowiada się więc w Warszawie bardzo treściwie.

Już niedługo autobusy gazowe MANy Lion's City wyjadą na warszawskie ulice. Właśnie rozpoczęły się ich testy. W przyszłym roku do floty ekologicznych pojazdów dołączy 130 elektrycznych Solarisów Urbino 18. Rok 2019 i 2020 zapowiada się więc w Warszawie bardzo treściwie.

Największy przetarg na elektrobusy w Europie zmierza do finału

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały, że oferta złożona przez firmę Solaris Bus & Coach w przetargu na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych, została przyjęta. Otwiera to drogę do podpisania umowy z producentem. Dzięki temu zamówieniu Warszawa, jako drugie po Londynie miasto w Europie, będzie miała ponad sto autobusów elektrycznych! Za wyprodukowanie elektrobusów firma chce 399 590 100 PLN brutto, co daje cenę jednostkową 2 499 000 PLN netto. Powiedzieć, że to okazja to jakby nic nie powiedzieć!

Każdy z bateryjnych nU18e będzie klimatyzowany, wyposażony w bogaty system informacji pasażerskiej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, automaty biletowe oraz liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz niewidomych i niedowidzących. Możemy się po nich więc spodziewać bardzo podobnego standardu wyposażenia jak w przypadku egzemplarza, którego dzierżawi MZA od Solarisa. Różnice będą jednak w sferze napędu oraz przede wszystkim baterii.

Testy gazowych MAN-ów w toku
Tymczasem do Warszawy przyjechały już pierwsze ze 110 autobusów na sprężony gaz ziemny CNG od MAN-a. Rozpoczął się proces certyfikacji tych pojazdów. O krótkim "lwie" pisaliśmy tutaj. Przyjrzeliśmy się także pokrótce stołecznej wersji Lion'sa City G CNG.

Ten drugi przejechał trasę linii 157 i w tym czasie sprawdzone zostało działanie systemu informacji liniowej, czyli wyświetlaczy wewnętrznych i zewnętrznych oraz zapowiedzi głosowwych, a także systemu zliczania pasażerów. To ostatnie będzie bardzo pomocne przy prowadzeniu statystyk korzystania z Warszawskiego Transportu Publicznego. W trakcie certyfikacji MZA sprawdza też zgodność z wymogami przetargowymi oraz m.in. sprawność techniczną pojazdu, proces raportowania, system łączności alarmowej czy monitoringu, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów.


Nowe autobusy są standardowo wyposażone w biletomaty, klimatyzację, monitoring oraz elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną. Do końca marca powinno zostać dostarczonych minimum 20 autobusów, a pierwsze pojazdy mogą się pojawić na warszawskich ulicach już w kwietniu.

Gazowe MAN-y dołączą do autobusów niskoemisyjnych już eksploatowanych przez MZA, czyli 35 Solbusów Sm18 LNG oraz czterech hybrydowych Solarisów. Miejska firma ma też w swoim taborze 31 autobusów elektrycznych dostarczonych przez firmy Solaris i Ursus. W sumie, po stołecznych ulicach poruszać się będzie ponad 160 takich pojazdów. Autobusy nie będą emitowały spalin, a przy tym będą niezwykle ciche. Dzięki tej inwestycji z Traktu Królewskiego znikną ostatnie autobusy zasilane olejem napędowym. Będzie czyściej i ciszej. Pierwsze z zamówionych elektrobusów będą mogły wyjechać na linie na początku 2020 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MZA Warszawa
MAN
Solaris
CNG
elektrobus
  • czeslaw2 – 26.03.2019

    Tak trzymać SB&C!!! :-))

  • czeslaw22 – 26.03.2019

    Tak trzymać MAN :-))

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.