TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa dobuduje dwie stacje na I linii metra
- Opublikowano: 21.05.2019 12:58:48
Warszawa dobuduje dwie stacje na I linii metra (źródło: Wikipedia/Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

Warszawa przygotowuje się do budowy dwóch dodatkowych stacji na I linii metra. To: "Plac Konstytucji" i "Muranów".

Warszawa przygotowuje się do budowy dwóch dodatkowych stacji na I linii metra. To: "Plac Konstytucji" i "Muranów".

W piątek, 17 maja, dokumenty zostały wysłane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W ramach postępowania, podzielonego na dwa niezależne zadania, projektanci będą musieli wykonać prace przedprojektowe oraz przygotować projekt budowlany dla dwóch stacji A12 Plac Konstytucji i A16 Muranów na I linii metra, wraz z zaprojektowaniem niezbędnej rozbudowy lub przebudowy infrastruktury towarzyszącej. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę.

Wykonawca powinien przyjąć rozwiązania projektowe minimalizujące wpływ budowy nowych stacji na eksploatowaną linię i otoczenie. Zgodnie z założeniami dla projektantów, w czasie pracy, możliwe powinno być utrzymanie możliwości prowadzenia przejazdów eksploatacyjnych na linii M1 oraz dążenie do utrzymania przejezdności dla komunikacji zbiorowej i indywidualnej w czasie robót na powierzchni. Dokumentacja musi być przygotowana w taki sposób, by umożliwić zakończenie inwestycji do 2026 roku.

Dzięki powstaniu stacji Plac Konstytucji i Muranów wyraźnie poprawiłaby się funkcjonalność i dostępność komunikacji miejskiej w ścisłym centrum stolicy, a odległość między stacjami zmniejszyłaby się z około półtora kilometra do ok. 700 metrów. Co ważne, według wstępnych założeń, uruchomienie dodatkowych przystanków nie wpłynęłoby na częstotliwość kursowania pociągów na I linii metra.

Budowa dwóch stacji – Plac Konstytucji i Muranów – jest wskazana w aktualnym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP). Na przygotowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę Metro Warszawskie przewiduje 24 miesiące od daty podpisania umowy. Natomiast przewidziany kontraktem nadzór autorski skończy się w chwili odbioru końcowego robót budowlanych, ale nie później niż do końca 2026 roku.

Oferty w przetargu można składać do 24 czerwca. Kryteria ich oceny to cena (40%) i doświadczenie projektantów (60%).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
metro
budowa
stacja
  • Rafał Jendrzejewski – 21.05.2019

    Dużo bardziej potrzebne jest połączenie z Mordorem (czyli dorzucenie do odcinka Wierzbno-Wilanowska jeszcze jednej stacji).

  • Lech Malinowski – 23.05.2019

    Stacja na pl. Konstytucji imho niepotrzebna, przecież przecznicę dalej jest metro politechnika, która tak samo daleko ma do Politechniki, jak do pl. Konstytucji. Pieniądze w błoto. Nie patrząc na mapę stawiam, że stacją Muranów równie mało potrzebna.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.