TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warmińsko-mazurskie: Z FRPA gotowe na rok 2020
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 18.11.2019 09:00:43
Warmińsko-mazurskie: Z FRPA gotowe na rok 2020; fot. Warmińsko-Mazurski UW

13 listopada wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że resort infrastruktury na odtwarzanie lokalnych połączeń autobusowych przekaże do regionu w 2020 roku 58,817 mln zł.

Na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych w 2020 roku warmińsko-mazurski urząd wojewódzki otrzymał 58,8 mln zł. Do 29 listopada samorządy mogą aplikować o te środki - poinformował wojewoda Artur Chojecki.

13 listopada wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że resort infrastruktury na odtwarzanie lokalnych połączeń autobusowych przekaże do regionu w 2020 roku 58,817 mln zł. "Czekamy na zgłoszenia samorządów zainteresowanych przywracaniem lokalnych połączeń tak, by ich mieszkańcy mogli sprawnie dotrzeć np. do większego miasta do lekarza. Czekamy na zgłoszenia do 29 listopada" - powiedział Chojecki.

Dotąd w Warmińsko-mazurskiem odtworzono lub utworzono na nowo ponad 20 linii autobusowych. Z rządowego dofinansowania skorzystały m.in. powiaty elbląski i kętrzyński oraz gminy: Jedwabno, Dywity, Lidzbark i Stawiguda.

15 nowych linii

Dyrektor wydziału infrastruktury, geodezji i rolnictwa olsztyńskiego urzędu wojewódzkiego Zbigniew Pazerski poinformował, że do końca roku utworzonych ma być jeszcze 15 kolejnych linii. "Czasu jest mało, nie wiem, czy wszystkie samorządy zdążą. Raportują nam, że prowadzą rozmowy z przewoźnikami ale czy kolejne nowe linie będą uruchomione jeszcze w tym roku, to się wkrótce okaże" - powiedział Pazerski. Dodał, że samorządy, które już korzystają z dofinansowania połączeń lokalnych na przyszły rok nie muszą ponawiać aplikacji o pieniądze.

W pierwszej transzy, latem 2019 roku, resort infrastruktury przekazał Warmii i Mazurom 22,9 mln zł na uruchamianie nowych połączeń lokalnych. W ocenie Pazerskiego do końca roku może zostać z tego wykorzystanych ok. 300 tys. zł.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej" weszła w życie na początku lipca. Pozwala ona na dofinansowywanie przywracania lokalnych połączeń autobusowych tych linii komunikacyjnych, które nie funkcjonują od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy. W 2019 roku Fundusz dysponował kwotą 300 mln zł, w kolejnych latach ma to być 800 mln zł. Dopłata do 1 wozokilometra wynosi 1 zł. (PAP)



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
FRPA
Warmińsko-Mazurskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.