TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wagon 5ND w Rudzie Śląskiej
RUDASLASKA.COM.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 19.06.2017 10:48:24 6 komentarzy
Wagon 5ND w Rudzie Śląskiej (foto: UM Ruda Śląska)

Tramwaj pojawił się na Rondzie Unii Europejskiej przy pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej. Co ciekawe został odkupiony z Elbląga.

Tramwaj pojawił się na Rondzie Unii Europejskiej przy pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej. Co ciekawe został odkupiony z Elbląga.

Wagon pochodzi z 1959 r. Powstał w Świdnicy. To typ 5ND o numerze bocznym 156. Zakończenie jego eksploatacji nastąpiło w 1996 roku. Zakupiliśmy go od Tramwajów Elbląskich po prawie 4 latach poszukiwań. Podobny model obsługiwał dawniej linię nr 9 w Rudzie Śląskiej. Chebzie jest postrzegane przez symbol tramwaju. Stąd nasz pomysł, aby Rondo Unii Europejskiej trochę ubogacić właśnie takim zabytkowym już pojazdem szynowym - mówi na łamach portalu rudaslaska.com.pl Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Wagon został odrestaurowany - wyczyszczony z korozji i pomalowany farbą kortenową, w ten sposób uzyskano efekt rdzy. Wewnątrz wagon został oczyszczony i odmalowany, odtworzono także część oświetlenia wewnętrznego. Z zewnątrz wagon zostanie oświetlony. Zainstalowany zostanie na nim z jednej strony nr "9", a z drugiej 12 gwiazdek - symbol Unii Europejskiej jako nawiązanie do nazwy ronda.

Na rondzie pojawi się również ozdobny napis "Ruda Śląska" oraz zasadzone zostaną kwiaty w kolorach żółtych i niebieskich - barw Unii Europejskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ruda Śląska
5ND
 • dd – 19.06.2017

  Fajnie, ale wolałbym go widzieć w ruchu, ale to raczej ponad możliwości i zamiar sprowadzającego, że o różnicy w rozstawie toru nie wspomnę.

 • Opa – 19.06.2017

  a dlaczego nie kwiaty biało czerwone w barwach narodowych??? tylko w barwach żydo-neo-bolszewicko- pedofilskiego okupanta z Brukseli????

 • Europejczycy – 19.06.2017

  Czemu moderator nie reaguje na takie debilne wpisy?!!!!!

 • fromex – 19.06.2017

  Jeśli farba i oświetlenie ma być jedyną ochroną, to dość szybko zostanie adaptowany do jakże potrzebnej społecznie roli szaletu publicznego dla klas niższych :>A sam wybór symbolu nader symptomatyczny, o ile wręcz nie proroczy :D

 • Szeroki – 19.06.2017

  Lepszy niz nevello

 • kolejFAN – 20.06.2017

  100% racji ... z newagu to tylko szrot

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!