TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Radomiu powstaje Muzeum Polskich Rowerów
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 14.03.2019 17:23:08
Zdj. MOSiR Radom

Radom ma bogatą historię rowerową. Nie powinno zatem dziwić, że to właśnie w Radomiu, z inicjatywy społeczników i przy pomocy urzędników, powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Polskich Rowerów. Otwarcie Muzeum planowane jest na 30 marca.

Radom ma bogatą historię rowerową. Nie powinno zatem dziwić, że to właśnie w Radomiu, z inicjatywy społeczników i przy pomocy urzędników, powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Polskich Rowerów. Otwarcie Muzeum planowane jest na 30 marca.

- Uważam, że jako miasto mamy niepowtarzalną historię rowerową. To połączenie sportu kolarskiego, którego dzieje w Radomiu sięgają XIX wieku, a z drugiej największa przedwojenna produkcja rowerów w Polsce. Jestem przekonany, że to muzeum będzie wizytówką naszego miasta i będą je odwiedzać ludzie z całej Polski - powiedział kurator przygotowywanej ekspozycji Łukasz Wykrota.

Muzeum będzie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Będą w nim prezentowane eksponaty przekazane częściowo przez Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów "Sprężyści", którego projekt dotyczący utworzenia Mobilnego Muzeum Rowerów, głosami radomian znalazł się w Budżecie Obywatelskim 2017. Część eksponatów została przekazana przez prywatnych kolekcjonerów. Dzięki wspólnej pracy zebrano ponad sto rowerów.

- Muzeum Rowerów to kontynuacja jednego z ciekawszych projektów jakie były realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. To wszystko, co do tej pory udało się zrobić, cała zgromadzona kolekcja rowerów, to coś czego nie można było zaprzepaścić. Cieszę się, że MOSiR podjął wyzwanie i będziemy mogli poszczycić się w Radomiu naprawdę unikatową placówką, która będzie jednym z elementów promocji naszego miasta - mówi prezydent Radosław Witkowski.

- Pierwsza wystawa, którą zaprezentuje Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu, będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryka Broni "Łucznik" Radom dodaje Witkowski.

Pierwsza wystawa, którą zaprezentuje Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu, będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Będzie można zobaczyć kilka typów jednośladów powstałych w Radomiu, w tym m.in. rower wojskowy. Będą także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie zabraknie też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa – informuje MOSiR.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Radom
muzeum rowerów
Sprężyści
MOSiR
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.