TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Radomiu akcja-akceptacja. 10 Nowych Urbino 12 electric!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 26.04.2019 18:00:04
fot. MZ, phototrans.pl

Radom będzie miał 10 autobusów elektrycznych i dedykowane ładowarki. Dziś Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zaakceptował ofertę Solarisa. To oznacza powrót Nowego Urbino 12 do Radomia po kilkuletniej przerwie.

Radom będzie miał 10 autobusów elektrycznych i dedykowane ładowarki. Dziś, 26 kwietnia Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zaakceptował ofertę Solarisa. To oznacza powrót Nowego Urbino 12 do Radomia po kilkuletniej przerwie.

Przypomnijmy, że radomski przetarg został ogłoszony w Walentynki. O jego warunkach formalnych pisaliśmy tutaj. Zamówienie składa się z dwóch elementów. Oba mają być wykonane przez jednego wykonawcę. Pierwszym jest dostawa 10 autobusów elektrycznych klasy MAXI z nadwoziami o długości 12 m (+-5 %). Kolejnym elementem jest dostawa ładowarek. Obejmie ona:

  • dwa punkty szybkiego ładowania pantografowego o mocy min. 300 kW, zlokalizowanych na krańcach Osiedle Południe i Osiedle Gołębiów I
  • montaż 10 punktów mobilnych wolnego ładowania (4 ładowarki dwustanowiskowe o mocy 2 x 40 kW, tj. 8 punktów ładowania oraz 2 punkty jednostanowiskowe o mocy min. 40 kW) zlokalizowanych w zajezdni MPK Radom
  • dostawę systemu monitowania infrastruktury ładowania

Szczegółowo radomskie- bardzo fajne- wymagania wobec "elektryków" opisaliśmy tutaj. Zamówienie będzie zrealizowane w dwóch transzach. W ciągu 365 dni od podpisania umowy do Radomia ma zostać dostarczony pierwszy elektrobus oraz mają zostać uruchomione wszystkie ładowarki. Z kolei 10 dni później komplet "elektryków" ma już być przekazany MZDiK.

Nie najgorszy budżet, akuratna oferta
2 kwietnia minął termin składania ofert. Urzędnicy na zakupy przygotowali 31 200 000 PLN brutto. To oznacza, że średni koszt pozyskania jednej elektrycznej "dwunastki" wraz z zestawem ładowarek przyjęto na poziomie 2 536 585 PLN netto. To nie najgorsze szacunki jak na tak przyjazne dla producenta wymagania, ale powiedzmy, że wypadało jeszcze dorzucić pewną rezerwę.

Jedyna otwarta wtedy oferta minimalnie przewyższała przyjęty budżet. Przedstawił ją Solaris. Producent z Bolechowa wyraził gotowość wykonania zamówienia za 31 967 946 PLN brutto. To dało cenę za jednego nU12e z ładowarkami w wysokości 2 599 020 PLN netto w pakiecie z trzyletnią gwarancją całopojazdową i ośmioletnią na baterie. Była to bardzo przyzwoita cena przy takich warunkach zamówienia.

Pozostaje więc czekać czekać na decyzję miasta. Od początku chwaliliśmy radomski przetarg za trzeźwe podejście do sprawy i konkretny opis wszystkich wymagań. MZDiK poszukał więc dodatkowych pieniędzy i dziś rozstrzygnął przetarg akceptując ofertę Solarisa. Czekamy więc na umowę.

Dzisiejsze rozstrzygnięcie oznacza powrót Nowego Urbino 12 do Radomia po kilkuletniej przerwie. Ostatnie autobusy, ale z silnikami diesla pojawiły się w mieście w 2016 r. Łącznie 24 "dwunastki" wprowadziło do ruchu konsorcjum stworzone przez Dolnośląskie Linie Autobusowe i śląską Grupę Irex

Elektryczne nU12, które zamówi miasto będą jednak prezentowały lepszy standard wyposażenia. MZDiK tworząc wymagania czerpał wzór z ubiegłorocznych MAN-ach Lion's City G z radomskiego MPK i Autosanach SanCity 12LF firmy Michalczewski. Efekt końcowy będzie więc bardzo ciekawy i z pewnością ucieszy niejedno oko.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MZDiK Radom
MPK Radom
Solaris
elektrobus
ładowarka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.