TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Chorzowie ruszyła produkcja pociągów metra dla Amsterdamu
ALSTOM KONSTAL - Opublikowano: 26.07.2011 20:33:05 1 komentarz
W Chorzowie ruszyła produkcja pociągów metra dla Amsterdamu

Chorzowska spółka Alstom Konstal, będąca częścią francuskiego koncernu Alstom, rozpoczęła produkcję pociągów metra, które będą służyć mieszkańcom Amsterdamu. W Polsce wyprodukowanych zostanie 21 z 23 pociągów zamówionych przez operatora sieci metra w Amsterdamie.

Chorzowska spółka Alstom Konstal, będąca częścią francuskiego koncernu Alstom, rozpoczęła produkcję pociągów metra, które będą służyć mieszkańcom Amsterdamu. W Polsce wyprodukowanych zostanie 21 z 23 pociągów zamówionych przez operatora sieci metra w Amsterdamie. Każdy z sześciowagonowych pociągów Metropolis o długości 116 metrów będzie mógł jednorazowo przewozić nawet 1400 pasażerów. Nadwozia pociągów wykonane zostaną z aluminium, a podczas malowania wagonów wykorzystana będzie precyzyjna technika nakładania farb wodnych. Pierwszy pociąg wyprodukowany w chorzowskiej fabryce będzie gotowy na początku 2012 roku. Zakończenie produkcji planowane jest na grudzień 2013 roku.

„W pociągach Metropolis wykorzystywane są nowoczesne i sprawdzone w eksploatacji technologie. Konstrukcja pociągów umożliwia obniżenie kosztów konserwacji oraz ułatwia zarządzanie ruchem, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa pasażerów”- mówi Radosław Banach, prezes i dyrektor zarządzający Alstom Konstal. „Bardzo się cieszę, że przy produkcji pociągów metra dla Amsterdamu będziemy ściśle współpracować także z kilkunastoma polskimi kooperantami”- podkreśla Radosław Banach.

Pociągi Metropolis, dzięki szerokim drzwiom, niskiej podłodze, wygodnym siedzeniom oraz szerokim przejściom pomiędzy przedziałami zapewniają pasażerom wysoki poziom komfortu. Duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróży ma także system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Alstom należy do czołowych dostawców taboru metra na całym świecie. W fabrykach koncernu wyprodukowano już ponad 3000 pociągów rodziny Metropolis. Każdego roku przewożą one ponad miliard pasażerów w kilkunastu krajach. Z pociągów Alstomu korzystają, miedzy innymi, mieszkańcy Barcelony, Budapesztu, Istambułu, Singapuru, Szanghaju, Buenos Aires oraz Warszawy.

O koncernie Alstom

 Alstom jest globalnym liderem w obszarze wytwarzania i transmisji energii, a także infrastruktury kolejowej. Firma zatrudnia ponad 90 000 pracowników w 70 krajach, w tym 3000 osób w Polsce. Wizytówką transportowej części koncernu są szybkie pociągi Pendolino i TGV. Alstom oferuje także szeroką gamę innych produktów dla transportu publicznego - od nowoczesnych tramwajów, poprzez składy metra oraz pociągi dla linii podmiejskich i regionalnych, do systemów sygnalizacji i sterowania dla kolejnictwa. Firma należy do czołowych dostawców taboru metra dla największych operatorów na świecie. Pociągi Alstomu jeżdżą między innymi w Paryżu, Londynie, Hongkongu, Meksyku czy Sao Paulo. Wyprodukowane przez Alstom nowoczesne tramwaje służą mieszkańcom takich miast, jak Barcelona, Rotterdam, Melbourne, Dublin, Gdańsk i Katowice.

Fabryka Alstom Konstal w Chorzowie ma ponad 100-letnią historię –powstała w 1864 roku jako zakład produkujący podzespoły dla taboru kolejowego, lokomotywy kopalniane, konstrukcje mostowe i wagony towarowe. Pierwszy tramwaj wyprodukowany został w 1931 r. Do 1997 roku w Chorzowie powstało 4500 tramwajów eksploatowanych w całej Polsce. Od 1997 roku zakład jest częścią koncernu Alstom i specjalizuje się w produkcji wagonów metra oraz tramwajów nowej generacji. Ściśle współpracuje także w produkcji dużych komponentów z innymi fabrykami koncernu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Alstom
Konstal
metro
Amsterdam