TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Białymstoku ruszył szósty sezon rowerów miejskich
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 01.04.2019 19:32:10
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Od poniedziałku w Białymstoku można korzystać z miejskich rowerów. W ramach systemu BiKeR w stacjach na terenie miasta i w dwóch sąsiednich gminach dostępnych jest ponad 650 jednośladów.

Od poniedziałku w Białymstoku można korzystać z miejskich rowerów. W ramach systemu BiKeR w stacjach na terenie miasta i w dwóch sąsiednich gminach dostępnych jest ponad 650 jednośladów.

System BiKeR obejmuje swym zasięgiem nie tylko miasto Białystok, ale również dwie ościenne gminy: Choroszcz i Juchnowiec Kościelny.

System oficjalnie uruchomiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej, która odbyła się przy nowej stacji rowerowej w centrum miasta. W tym sezonie w 64 stacjach dostępnych jest ponad 650 rowerów - m.in. tandemy i rowerki dla dzieci. W ubiegłym roku do systemu dołączono dziewięć stacji; lokalizacje kilku z nich wskazali w głosowaniu mieszkańcy.

Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, ubiegły rok był rekordowy: ponad 650 tys. wypożyczeń, przeszło 75 tys. użytkowników. "To pokazuje, że przez tych pięć lat BiKeR przyjął się, białostoczanie go polubili, wręcz go pokochali, chętnie z niego korzystają" - mówił. Wyraził nadzieję, że ten sezon będzie równie rekordowy, jak poprzedni.

Marek Pogorzelski z firmy Nextbike Polska zachęcał do łączenia BiKeRa z komunikacją publiczną i do korzystania na co dzień z jednośladów, dojeżdżając do pracy, na uczelnie czy na wieczorne spotkania.

Tegoroczny sezon jest ostatnim objętym obowiązującą, trzyletnią umową. Dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop, pytany przez dziennikarzy o kolejny przetarg na prowadzenie systemu BiKeR powiedział, że powinien być ogłoszony jesienią. Dodał, że miasto zastanawia się nad jego formułą, nad tym, czy trzeba coś zmienić, czy też wprowadzić jakieś nowości.

W poniedziałek przy kilku stacjach BiKeRa straż miejska rozdawała rowerzystom kamizelki odblaskowe; będzie je można otrzymać również podczas różnych miejskich imprez.

W Białymstoku powstało ok. 110 km ścieżek rowerowych. Rudnicki poinformował, że w tym roku miasto planuje budowę kolejnych 21 kilometrów ścieżek. W jego ocenie, pozwoli to wszystkim użytkownikom jednośladów "doskonale" poruszać się po mieście.

BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać zroweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Za darmo zroweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a w przypadku posiadaczy karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut. Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacjirowerowej i stronie internetowej www.bikerbialystok.pl.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
rower miejski
Nextbike
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.