TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Utrecht. Zielona fala poprawia płynność jazdy o 40 procent
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 08.01.2020 19:42:32
Utrecht. Zielona fala poprawia płynność jazdy o 40 procent

Po tym jak w Utrechcie wprowadzono zieloną falę dla rowerzystów, płynność ich jazdy, wg symulacji, zwiększyła się o 40 procent. Warszawa wprowadza rozwiązanie u siebie.

Po tym jak w Utrechcie wprowadzono zieloną falę dla rowerzystów, płynność ich jazdy, wg symulacji, zwiększyła się o 40 procent. Warszawa wprowadza rozwiązanie u siebie.

Patrz na krowę

O sukcesie tego rozwiązania w Utrechcie poinformowało stowarzyszenie Miasto2077.

- Gdy pedałując przez Utrecht, zobaczysz krowę, to znak, że warto zwolnić. Nie chodzi oczywiście o żywe zwierzę, ale o znak uliczny Fietsflo, który sygnalizuje rowerzystom, czy powinni zmienić prędkość, by zdążyć przejechać przez kolejne światła. Fietsflo umieszczony jest 120 metrów przed światłami, mierzy prędkość, z jaką poruszają się rowerzyści i radzi, jak dostosować ją do zmieniających się świateł. Uniesiony kciuk oznacza, że poruszając się z dotychczasową szybkością, przejedziemy na zielonym świetle, zając – że warto przyśpieszyć, żółw – że można zwolnić, krowa – że nie da się zdążyć i nie ma co się spieszyć – pisze redaktor.

O 40 procent większa płynność

Wprowadzenie zielonej fali dla rowerzystów w Utrechcie wprowadziła firma SpringLab. Jej pracownicy wiedzą, że rowerzystów irytują światła. Postanowili więc zastosować rozwiązanie, które ułatwia jazdę jeśli tylko jedzie się z odpowiednią prędkością. Symulacje pokazały, że wprowadzenie rozwiązania poprawia płynność ruchu na drogach rowerowych o 40 procent. Pilotażowy w Utrechcie projekt został rozszerzony na Eindhoven i Antwerpię w Belgii.

Warszawa naśladuje

Stowarzyszenie Miasto2077 informuje, że latem zeszłego roku władze miasta, w ramach testu, uruchomiły podobne oznakowanie na jednym ze skrzyżowań na ulicy Okopowej na Woli. W tym roku urządzenia mają się pojawić na 30 skrzyżowaniach w stolicy.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Utrecht
Warszawa
zielona fala
Miasto2077
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.