TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ustawa wspierająca program Kolej plus bez poprawek od senatorów
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 31.01.2020 12:45:32
Ustawa wspierająca program Kolej plus bez poprawek od senatorów

Połączone senackie komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej nie zgłosiły w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, której celem jest m.in. powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej.

Połączone senackie komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej nie zgłosiły w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, której celem jest m.in. powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej. Nowela będzie wspierać program Kolej Plus.

Celem noweli jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej, nieeksploatowanych lub wygaszanych linii. Ma ona również pozwolić na eliminowanie wkluczeń komunikacyjnych. Tereny kolejowe, które są niewykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe.

Ponadto możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy. Ograniczona zostanie też likwidacja linii kolejowych, co będzie możliwe jedynie pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Nowe przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw, które będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa, co ma poprawić komunikację na terenach pozbawionych dogodnych połączeń kolejowych.

Jak przekonywał na początku stycznia br. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dzięki nowelizacji w początkowym etapie przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że w roku 1990 w Polsce było blisko 26 tys. km linii kolejowych i od tego czasu z eksploatacji zniknęło około 7 tys. km. Koleją nie można dojechać do blisko 100 miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kolej plus
ustawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.