TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Umowa na nową linię w Gdańsku podpisana
- Opublikowano: 17.04.2018 15:11:38
Umowa na nową linię w Gdańsku podpisana

Nowa linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej połączy południowe dzielnice Gdańska z pozostałymi dzielnicami.

Nowa linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej połączy południowe dzielnice Gdańska z pozostałymi dzielnicami. Inwestycja ta to również konsekwentny rozwój zrównoważonego transportu miejskiego. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych połączeń komunikacyjnych w IV kwartale 2019 roku. Koszt inwestycji to 192 mln zł.

- Wszystkie południowe dzielnice Gdańska wymagają nowych połączeń tramwajowych i drogowych, ta inwestycja poprawi komunikację i ułatwi życie mieszkańcom tych dzielnic.

To kolejny etap budowy dobrych połączeń komunikacyjnych łączących południe Gdańska z pozostałymiczęściami miasta – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej Północnej połączy największe osiedla Gdańska: Chełm, Ujeścisko, Jasień i Piecki Migowo z linią kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu połączeniu pasażerowie podróżujący poza granice Gdańska uzyskają kolejną możliwość skorzystania z PKM. Nowa linia tramwajowa będzie się łączyć również z dzielnicami położonymi po przeciwnej stronie Miasta, czyli ze Stogami i Przeróbką. Wcześniej takiego połączenia nie było.

Budowanowejlinii tramwajowej i infrastruktury towarzyszącej w ul. Nowej Bulońskiej Północnejjest jednym z zadań Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej etap IVA, finansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Co ważne, budowa Nowej Bulońskiej to element większego projektu – Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Programu finansowanego z Unii Europejskiej. Nasz projekt zyskał uznanie nie tylko w oczach rządu polskiego, ale również Unii Europejskiej, skąd uzyskał dofinansowanie. Południowe i Północne dzielnice Gdańska potrzebują połączeń komunikacyjnych, więc to nie jest nasze ostatnie działanie – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. - Wartość całego projekt dotychczasowego GPKM to wartości ponad 1 mld złotych, z czego ponad 600 tys. Zostało pozyskanych z Unii Europejskiej. Sama budowa nowej linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej to koszt 192 mln zł, z czego 58,5 mln zł to środki z Unii Europejskiej – dodała Dulkiewicz.

W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km. Linia tramwajowa będzie miała cztery przystanki, a na skrzyżowaniu z ulicami Warszawska i Jabłoniowazakończona zostanie węzłemintegracyjnym,zawierającym wspólne przystanki i parkingi. Pozwali to na łączenie kilku środków transportu-tramwaju, autobusu, samochodu i roweru. Dzięki temu pasażerowie w łatwy i wygodny sposób będą mogli dojeżdżać i przesiadać się do tramwaju i sprawnie podróżować w kierunku centrum miasta.

Inwestycje realizować będzie konsorcjum firm, którego liderem jest NDI S.A.

- Cieszymy się z pozyskania tego kontraktu, z tego, że możemy budować nowy układ komunikacyjny w południowejczęści Gdańska. Do tej pory tego typu projekty realizowaliśmy na Śląsku, teraz mamy nadzieję przenieść nasze doświadczenia na rynek trójmiejski – mówiła Małgorzata Winiarek – Gajewska, Prezes Zarządu NDI S.A. – lider konsorcjum realizującego inwestycję.

Zakończenie budowy linii tramwajowej planowane jest na koniec 2019 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
umowa
linia
budowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.