TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ułatwienia dla osób niewidomych na dworcu autobusowym Łódź Fabryczna
- Opublikowano: 15.03.2019 14:01:17
Ułatwienia dla osób niewidomych na dworcu autobusowym Łódź Fabryczna (foto: UM Łódź)

W prawie 30 miejscach użyteczności publicznej w Łodzi od kilku miesięcy działają specjalne urządzenia pomagające poruszać się po nich osobom z dysfunkcjami wzroku. W tym tygodniu w ten sam sposób miasto oznaczyło dworzec autobusowy na Łodzi Fabrycznej.

W prawie 30 miejscach użyteczności publicznej w Łodzi od kilku miesięcy działają specjalne urządzenia pomagające poruszać się po nich osobom z dysfunkcjami wzroku. W tym tygodniu w ten sam sposób miasto oznaczyło dworzec autobusowy na Łodzi Fabrycznej.

- Urządzenia współpracują z aplikacją stworzoną specjalnie w tym celu i będącą bezpłatnie do pobrania na telefon – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Do wczoraj w Łodzi było 38 takich urządzeń. Np. w UMŁ na Piotrkowskiej 104 zainstalowano dwa, zaś w EC1 - nawet trzy. Dziś zaś kolejne 14 pojawiło się na należącym do miasta dworcu PKS Łódź Fabryczna.

Koszt instalacji takich urządzeń to ok. 1000 zł za "uzbrojenie jednego adresu".

- Dodam, że na początku urządzenia zainstalowaliśmy też w pięciu naszych centrach medycznych: dwóch szpitalach oraz trzech najczęściej odwiedzanych przychodniach, np. tam gdzie prowadzona jest rehabilitacja. Właśnie rozszerzamy go na wszystkie 30 naszych miejskich przychodni. Jesteśmy w trakcie uzbrajania poradni w urządzenia – dodaje wiceprezydent Wieczorek.

Ale od początku pojawienia się tego projektu - ze strony samych osób niewidomych i niedowidzących - była jeszcze jedna prośba i sugestia: żeby takie urządzenia pojawiły się na największym i najważniejszym dworcu kolejowym w Łodzi: na Dworcu Fabrycznym należącym do PKP.

- W grudniu 2018 r. rozmaiłam w tej sprawie z Panem Januszem Rauem, menadżerem dworca Łódź Fabryczna – mówi Katarzyna Tręda – Pisera, Łódzki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. – Miasto właśnie założyło totupointy na dworcu autobusowym. Mamy nadzieję, że tym samym zachęcimy władze dworca kolejowego do tego samego działania. Jeszcze dziś złożę u Pana Janusza Raua pismo. Oferujemy wszelką pomoc. My już mamy doświadczenie przy instalowaniu urządzeń.

Pomysłodawcą urządzeń jest Jan Szuster, niewidomy inżynier.

- Totupointy na dworcu PKP zainstalowałem na co drugim słupie wspierającym halę, co daje właściwy sygnał dla osoby niewidomej przy każdym z 24 stanowisk dworca – tłumaczy Jan Szuster. – Sygnał ze znaczników odbieram albo na telefonie albo na specjalnym urządzeniu w lasce, której używa większość osób niewidomych. Koszt zainstalowania 14 urządzeń to ok. 15 tys. zł. Udogodnienia w Łodzi dla osób z niepełnosprawnościami – również z dysfunkcją wzroku – dodaje.

1. Totupointy Od 2018 r. w instytucjach użyteczności publicznej pojawiły się urządzenia pomagające poruszać się po nich osobom z dysfunkcjami wzroku. Urządzenia współpracują z aplikacją stworzoną specjalnie w tym celu i będącą bezpłatnie do pobrania na telefon

2. W wyszukiwarce miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych "niepełnosprawnik.pl" pojawiła się w 2018 r. Łódź. W wyszukiwarce znajdziemy informację m.in. czy z przystanku, do którego dotrę odjeżdża tramwaj niskopodłogowy, czy restauracja, którą zamieszczono na stronie "niepełnosprawnik" wejdę z psem przewodnikiem czy w urzędzie do którego idę są np. totupointy i przyjmie mnie tłumacz języka migowego. Łódzki Infosys tworzy aplikację dla tej funkcjonalności.

3. Karta Bez Barier z ulgami i bonifikatami dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzona przez Łódź w październiku 2018 r.

4. Od 2017 r. inwestycje np. drogowe planowane przez miasto są konsultowane z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych.

5. Na przystankach MPK zainstalowane są tablice informacyjne o odjazdach tramwajów i autobusów - z możliwością włączenia powiadomienia głosowego dla osób niewidzących.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
dworzec
Łódź Fabryczna
  • Kosma Klejnowski – 15.03.2019

    Największym ułatwieniem dla niewidomych w przypadku tego dworca to to, że nic z niego nie odjeżdża 😆

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.