TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

UITP 2019: Eksperci o wodorze: paliwo przyszłości [FILM]
PAP - Opublikowano: 18.06.2019 09:00:12
Eksperci o wodorze: paliwo przyszłości

W kontekście premiery Urbino 12 hydrogen na wystawie w Sztokholmie, prezentujemy najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na temat tego paliwa. Solaris ponownie wyznacza nowe trendy?

W kontekście światowej premiery Urbino 12 hydrogen na wystawie w Sztokholmie, prezentujemy najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na temat tego paliwa. Solaris ponownie wyznacza nowe trendy?

Wniosek opublikowanego 15 czerwca raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) nie pozostawia złudzeń: wodór jest paliwem przyszłości, które pomoże w dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki od transportu po produkcję stali. Stanowi także szansę dla państw, które nie mogą korzystać z wiatraków i paneli solarnych.

Przyszłość transportu

Dokument "Przyszłość wodoru - wykorzystanie okazji dnia dzisiejszego" powstał przy współudziale dyrektora wykonawczego IEA Fatiha Birola i japońskiego ministra ds. gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko. W raporcie zwrócono uwagę, że czysty wodór jest przedmiotem rosnącego zainteresowania ze strony rządów i biznesu.

-"Wodór może pomóc w pokonaniu wielu, kluczowych wyzwań energetycznych takich jak magazynowanie energii wytwarzanej przez wiatraki czy panele fotowoltaiczne dla wydajniejszego zaspokajania potrzeb. Dodatkowo zapewnia możliwość dekarbonizacji różnych sektorów od transportu drogowego po chemiczny, stalowy, w których do tej pory istniały trudności w redukowaniu emisji. Może też pomóc w poprawianiu jakości powietrza i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego" - czytamy w dokumencie.

IEA przypomina, że wodór można produkować z różnych paliw w tym z odnawialnych źródeł energii, atomu, węgla czy ropy. Wodór transportuje się w formie gazowej rurociągami lub w płynnej statkami tak jak ma to miejsce w przypadku ciekłego gazu ziemnego (LNG). Może być wykorzystany do zapewniania energii dla mieszkań, przemysłu, samochodów, ciężarówek, statków i samolotów.

Zobaczcie wodorowy autobus Solarisa na UITP 2019:


Czas wodoru

Zdaniem Birola obecnie obserwujemy "bezprecedensowy czas wodoru". Jego popularność jest potęgowana przez "rządy, które zarówno importują jak i eksportują energię, a także przez przemysł energii odnawialnej, elektrownie i gazownie, branżę motoryzacyjną, koncerny energetyczne, wielkie firmy technologiczne i duże miasta".

"Świat nie może przeoczyć tej wyjątkowej szansy na uczynienie z wodoru ważnego elementu przyszłości, w której energia będzie czysta i bezpieczna" - oceniał współautor dokumentu IEA.

Aby wykorzystać potencjał jaki stwarza wodór IEA wystosowała rekomendacje skierowane zarówno do władz państwowych jak i biznesu. Obejmują one cztery obszary, w których działania zapewnią grunt pod przyszły wzrost. Agencja nakłania do utworzenia portów przemysłowych, które pomogą wytworzą efekt skali dla wodoru. Rozbudowy infrastruktury takiej jak rurociągi do przesyłania surowca. Popularyzacji wodoru w transporcie i wykorzystaniu go jako paliwa dla samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów. Na koniec IEA apeluje o utworzenie międzynarodowego szlaku transportu wodoru.

Rozwojowe wyzwania

Raport IEA wskazuje też na poważne wyzwania stojące przed tym paliwem przyszłości. Za główne uznaje wysoką cenę produkcji wodoru ze źródeł ubogich w węgiel, brak odpowiedniej infrastruktury i niedostosowanie prawa dla rozwoju przemysłu opartego na tym surowcu.

Obecnie wykorzystywany w przemyśle wodór pochodzi w większości z gazu i węgla. Powstaje głównie na potrzeby sektora chemicznego i rafineryjnego. Jego produkcja generuje rocznie emisję w wysokości 830 mln ton CO2. To równowartość tego co wytwarza do atmosfery Wielka Brytania i Indonezja.

IEA zapowiedziała jednocześnie, że będzie koncentrować swą uwagę na rozwoju i promocji wodoru. W tym celu zamierza blisko współpracować z rządami i innymi podmiotami, licząc na wykorzystanie "wielkiego potencjału wodoru".

W Polsce produkuje się rocznie ok. miliona ton wodoru. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wodór
Solaris
UITP
  • Mateusz Włodarczyk – 18.06.2019

    Oby u nas się pojawiły no i by powstała infrastruktura do tego 😁

  • Tomasz Sędor – 18.06.2019

    Żeby tylko nie skończyli jak Hindenburg :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.