TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwajem można dojechać już do gdańskiej plaży
InfoTram.pl - Opublikowano: 30.06.2020 12:45:56
Tramwajem można dojechać już do gdańskiej plaży (foto: UMG)

We wtorek, 30 czerwca, po trwającym od dwóch lat remoncie ruszyły regularne kursy tramwajów.

We wtorek, 30 czerwca, po trwającym od dwóch lat remoncie ruszyły regularne kursy tramwajów.

Inauguracja zmodernizowanej linii miała miejsce na przystanku Stogi Plaża, a uświetnił ją przejazd zabytkowego tramwaju Ring. W sierpniu nastąpi odbiór remontowanych równocześnie ulic i chodników.

Najpierw trochę historii. 1 lipca 1927 roku oddano do eksploatacji nową, liczącą 5,7 km trasę spod Bramy Żuławskiej przez Przeróbkę do Stogów. Dziś, w przeddzień 93 rocznicy tego wydarzenia, oddana do użytku została gruntownie odnowiona linia tramwajowa. Po torach pomknęły tramwaje, a skromna inauguracja miała miejsce na przystanku przy plaży. Organizatorzy zadbali, żeby połączyć historię ze współczesnością. Powrót tramwajów na Stogi uświetnił przejazd zabytkowym pojazdem Ring.

To zabytkowy tramwaj, który znajduje się w posiadaniu spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Wagon jest z 1930 r., a więc przyjeżdżał ona na pętlę na Stogach już przed wojną. Obsługiwał też tę linię po II Wojnie Światowej już w barwach polskich i gdańskich. Później przez długie lata oczekiwał, żeby pojawić się powtórnie jako wagon historyczny. To 90-letni kawał gdańskiej historii, nie dzisiejszy plastikowy tramwaj, nie zelektronizowany, bez klimatyzacji, lecz tramwaj z wielkimi korbami. Ludzie jeździli, cieszyli się, wypoczywali nad morzem i dzisiaj możemy tego samego doświadczyć – opisywał zabytkowy tramwaj z wyraźnym sentymentem Mariusz Uzięłbo z Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Remont torowiska trwał dwa lata. Umowę na remont podpisano w czerwcu 2018 r. Nowe torowisko na Stogach wybudowało konsorcjum, którego liderem jest spółka Aldesa Construcciones Polska. Inwestycja pod nazwą "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" prowadziła w imieniu Miasta Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. 3 kilometrową trasę podzielono na trzy odcinki:

ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby

ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby (bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla "Pasanil"

od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"

Prace miały trwać rok, ale okazało się, że natrafiono na duże problemy z biegnącymi pod ziemią instalacjami, które nie figurowały w dokumentacji geodezyjnej. Pierwszy odcinek oddano do użytku 7 grudnia 2019 r. Teraz tramwaje jadą już całym torowiskiem aż do pętli przy plaży. Trwają ostatnie prace przy budowie jezdni, drogi rowerowej i chodników. O postępach poinformował obecny na inauguracji Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Zakończenie prac i uruchomienie procedur odbiorowych planowane jest z końcem sierpnia. Przy czym chcielibyśmy, by te najważniejsze prace zostały zakończone szybciej. Najważniejsze dla nas i mieszkańców są prace na dwóch skrzyżowaniach Stryjewskiego – Zimna i Stryjewskiego – Nowotna, tam gdzie napotkano najwięcej infrastruktury, gdzie trzeba było przebudować różnego rodzaju kolektory. Te dwa remontowane miejsca dzielą stogi i one powodują uciążliwe objazdy.

To bardzo ważna informacja dla mieszkańców dzielnicy. Serce się raduje, jak widzę, że tramwaj w końcu ruszył. Mam nadzieję, że mieszkańcy Stogów, ale też innych dzielnic Gdańska chętnie będą korzystali z tej linii - powiedział Cezary Dowbór - Śpiewak, radny i szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta.

Do pętli Stogi Plaża kursować będą tramwaje linii 8 i 9. Ze względu na trwające prace budowlane, przystanek tramwajowy "Stogi" (przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) w kierunku plaży będzie jeszcze przez pewien czas nieczynny - pasażerowie proszeni są o korzystanie z przystanków sąsiednich: "Rozłogi" lub "Zimna".

Tramwaje linii 8 i 9 będą kursować co 10 minut w godzinach szczytu. Ta częstotliwość zostanie utrzymana również poza "szczytami" na linii 8. Natomiast tramwaje linii 9, poza godzinami szczytu, pojadą co 20 minut.

W okresie wakacyjnym, w weekendy i święta, podwojona zostanie częstotliwość kursów na linii 8 w związku z dużym zainteresowaniem pasażerów dotarciem do plaż w Jelitkowie i na Stogach. Tramwaje tej linii pojadą co 10 minut, a nie co 20 minut. Dodatkowo, wznowione zostanie kursowanie tramwajów sezonowej linii 68 na trasie z Łostowic Świętokrzyskiej do Stogów Plaży przez Chełm, Przeróbkę. Linia 68 będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00-19.00, co 20 minut.

Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej na Stogi zawieszone zostanie funkcjonowanie autobusowej linii zastępczej T8. Linie autobusowe 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do "Stogów Plaży". W zależności od sytuacji związanej z pandemią, planowane jest również kursowanie tramwaju zabytkowego 102Na na linii 8.

W ramach projektu GPKM IVa powstała także nowa linia tramwajowa na al. Pawła Adamowicza, otwierana równocześnie 30 czerwca oraz planowana na ul. Nowej Warszawskiej (etap 1).

Odpowiedzią na korki jest przede wszystkim komunikacja szynowa. Drogi, choćbyśmy nie wiem ile wybudowali i wyremontowali, nie rozwiążą problemów z komunikacją miejską. Tylko tramwaje, Szybka Kolej Miejska i PKM – dodał Alan Aleksandrowicz. (UMG)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
budowa
tory
torowisko
infrastruktura