TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje wróciły do Bronowic
InfoTram.pl - Opublikowano: 07.10.2019 09:18:13 3 komentarze
Tramwaje wróciły do Bronowic (foto: UMK)

W związku z zakończeniem remontu na ul. Karmelickiej w niedzielę, 6 października, został przywrócony ruch tramwajowy na odcinku "Teatr Bagatela" – "Bronowice Małe".

W związku z zakończeniem remontu na ul. Karmelickiej w niedzielę, 6 października, został przywrócony ruch tramwajowy na odcinku "Teatr Bagatela" – "Bronowice Małe".

Przez około tydzień fragment ul. Karmelickiej nadal jednak pozostanie wyłączony z ruchu kołowego. Wciąż wyłączony jest także ruch tramwajowy na ul. Krakowskiej, Stradomskiej, św. Gertrudy i Dietla (odcinek od ul. Orzeszkowej do ul. Starowiślnej) oraz do Walcowni.

Po roku zakończył się remont jezdni i torowiska na ulicy Królewskiej i w niedzielę ruch tramwajowy został przywrócony na tym odcinku – poinformował krakowski magistrat. Przez około tydzień fragment ul. Karmelickiej pozostanie jeszcze wyłączony z ruchu kołowego.

Od niedzieli pasażerowie mogą podróżować tramwajami na odcinku Teatr Bagatela – Bronowice Małe. Dla mieszkańców oznacza to zakończenie ruchu autobusami zastępczymi 704 i 713 trasami objazdowymi. Komunikacja zastępcza była bezpłatna.

Przebudowa ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej w Krakowie, połączona z modernizacją torowiska tramwajowego, kosztowała ok. 77 mln zł i była współfinansowana z pieniędzy unijnych. Wykonawcą prac była firmą ZUE SA.

Wymienione zostały tory tramwajowe, sieć trakcyjna, oświetlenie uliczne, przebudowana sieć wodociągowa i kanalizacyjna oraz sygnalizacja świetlna na pięciu skrzyżowaniach. Wybudowane zostały także przystanki typu wiedeńskiego (z jezdnią podniesioną do poziomu chodnika, ułatwiające wsiadanie do wagonów tramwajowych).

Zostały wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Linie tramwajowe:

nr 1 – kursuje po swojej stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie została zmniejszona do 15 minut (w zamian zostanie uruchomiona linia czasowa nr 74).

nr 4, 14, 20, 24, 44 – zostały przywrócone na stałe trasy i kursują ze zwykłymi częstotliwościami oraz w zwykłych porach.

nr 6, 10, 11, 17, 19 – w dalszym ciągu są zawieszone.

nr 8 – została przywrócona i kursuje po trasie czasowo zmienionej: "Borek Fałęcki" - … - ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - … - "Bronowice Małe". Linia kursuje ze zwykłą częstotliwością (w dni powszednie co 7,5 minuty).

nr 13 – została przywrócona i kursuje po trasie czasowo zmienionej: "Nowy Bieżanów P+R" - … - ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - … - "Bronowice". Linia kursuje ze zwykłą częstotliwością (w dni powszednie co 7,5 minuty w godzinach szczytu oraz co 15 minut poza szczytem).

nr 18 – w dalszym ciągu kursuje po trasie czasowo zmienionej: "Czerwone Maki P+R" – ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul.Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - … - "Krowodrza Górka". Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal jest zmniejszona do 15 minut.

nr 22 – w dalszym ciągu kursuje po trasie czasowo zmienionej: "Borek Fałęcki" – ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna,  ul. Grzegórzecka - … - al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski – "Kopiec Wandy". Częstotliwość kursowania pozostake bez zmian.

nr 52 – w dalszym ciągu kursuje po trasie czasowo zmienionej: "Czerwone Maki P+R" – ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Westerplatte - … - "Os. Piastów". Częstotliwość kursowania nadal jest zmniejszona do 7,5 minuty przez cały dzień powszedni oraz do 20 minut w soboty.

nr 70 – w dalszym ciągu kursuje po obecnej trasie: "Pleszów" – ul. Igołomska, ul. Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki – "Salwator". Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

nr 71 – w dalszym ciągu kursuje po obecnej trasie: "Dworzec Towarowy" – tunel tramwajowy, al. Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecka, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, ul. Lipska – "Mały Płaszów". Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

nr 72 – w dalszym ciągu kursuje po obecnej trasie: "Czerwone Maki P+R" – ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla – "Orzeszkowej". Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

nr 73 – została zlikwidowana.

nr 74 – kursuje po nowej trasie: "Wzgórza Krzesławickie" – ul. Kocmyrzowska, ul. Bieńczycka, al. Pokoju, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka – "Salwator". Linia kursuje tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-20.00 z częstotliwością co 15 minut.

nr 78 – kursuje po nowej trasie: "Krowodrza Górka" – ul. Doktora Twardego, ul. Kamienna, ul. Długa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Zwierzyniecka – "Salwator". Linia kursuje tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 15 minut.

nr 79 – w dalszym ciągu kursuje po obecnej trasie: "Borek Fałęcki" – ul. Zakopiańska, ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla – "Orzeszkowej". Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

Linie autobusowe:

nr 159, 511 – zostały przywrócone na stałe trasy.

nr 304, 501, 503, 511 – został zlikwidowany tymczasowy przystanek "Grottgera".

nr 502 – został zlikwidowany tymczasowy przystanek "Stary Kleparz".

nr 708 – została zlikwidowana.

Linie nocne:

nr 64 – została przywrócona na stałą trasę i kursuje według zwykłych zasad (od nocy z czwartku na piątek do nocy niedzieli na poniedziałek.

nr 664 – funkcjonuje według zwykłych zasad (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z środy na czwartek). Jednocześnie w związku z brakiem możliwości przejazdu ul. Karmelicką oraz wycofaniem ruchu autobusowego z ulic Łobzowskiej i Krowoderskiej kursuje po kolejnej trasie czasowo zmienionej: "Bronowice Małe" – ul. Balicka, ul. Bronowicka, ul. Królewska, al. Mickiewicza, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Dunajewskiego - … - "Os. Piastów".

Przystanek "Plac Inwalidów" w kierunku "Os. Piastów" został przeniesiony do nowej tymczasowej lokalizacji (na al. Mickiewicza), natomiast w kierunku "Bronowic Małych" w dalszym ciągu funkcjonuje na ul. Królewskiej. Przystanek "Teatr Bagatela" w kierunku "Os. Piastów" zostął przeniesiony na ul. Podwale. Na zmienionym odcinku trasy linia nie obsługuje żadnych przystanków. Przywrócenie stałej trasy planowane jest około 14 października.

pozostałe linie nocne funkcjonują bez zmian (z uwzględnieniem obowiązujących tras czasowo zmienionych, wynikających z prowadzonych remontów).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
linia
remont
  • mechanik – 08.10.2019

    Wróciły. Pierwszy kurs i Pesa z właściwym sobie wdziękiem rozkraczyła się pod Bagatelą. 13-tka zahaczyła na odebranym torowisku o sygnalizator, a po południu, pomijając już wypadek, kolejny tramwaj wyskoczył z szyn. Gdzie? Na rozjeździe przy pętli, co do którego obstawiano kiedy tam pierwszy tramwaj wyskoczy...

  • Combino – 08.10.2019

    I tym pierwszym "wyskoczonym" tramwajem był NGT6. Czyli co: jednak tory chyba złe? Dopiero byłaby jazda w wykonaniu niektórych gdyby to Pesa wyskoczyła.

  • mechanik – 09.10.2019

    @combino No właśnie geniuszu torowisko było wadliwe, po cichutku wieczorem szlifowali. Udział bdb wyważonych we wszystkich trzech osiach Bombardierów w wykolejeniach jest wręcz pomijalny. W przeciwieństwie do Twoich uwielbianych tworów, w których zostały z premedytacją naruszone zasady dobrego projektowania już na etapie koncepcji. Aby coś takiego wymyślić, trzeba być ekm... geniuszem.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.