TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje Śląskie proszą pasażerów o samodyscyplinę
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 26.03.2020 18:45:28
Tramwaje Śląskie proszą pasażerów o samodyscyplinę

O samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa zaapelowały w czwartek do pasażerów Tramwaje Śląskie. Przewoźnik prosi też o zrozumienie dla motorniczych, którzy muszą kategorycznie egzekwować wprowadzone przez rząd zasady.

O samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa zaapelowały w czwartek do pasażerów Tramwaje Śląskie. Przewoźnik prosi też o zrozumienie dla motorniczych, którzy muszą kategorycznie egzekwować wprowadzone przez rząd zasady.

Przedstawiciele spółki przestrzegają, że jeśli pasażerów w tramwaju jest zbyt wielu, motorniczy nie może kontynuować jazdy i musi poprosić część z nich o opuszczenie wagonu. Jeżeli w tramwaju jest maksymalna dopuszczalna liczba pasażerów i nikt nie chce wysiadać, motorniczy może na przystankach nie otwierać drzwi.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. m.in. środki publicznego transportu zbiorowego mogą przewozić w jednym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa dostępnych w nich miejsc siedzących.

"Prosimy pasażerów o samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w tym trudnym czasie" - zaapelował w czwartkowym komunikacie rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada. "Najlepszym wyjściem jest w tych dniach ograniczenie podróży komunikacją miejską, aby warunki dla osób, które muszą skorzystać z tej formy transportu, były możliwie jak najbardziej bezpieczne" - zasugerował.

Przedstawiciel TŚ przypomniał, że organizator komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Zarząd Transportu Metropolitalnego – zdecydował ostatnio o wielu zmianach dot. organizacji ruchu, które tramwajowa spółka na bieżąco wdraża. Ograniczenie liczby pasażerów spowodowało jednak konieczność nowych rozwiązań i modyfikację dotychczasowych.

"Najtrudniejsze wydaje się dochowanie zasady jednoczesnej podróży tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących w danym pojeździe. Motorniczowie muszą przestrzegać tej zasady: nie wolno im kontynuować jazdy, jeśli pasażerów jest zbyt wielu. Jeżeli tramwaj jest wypełniony i nikt nie chce wysiadać na danym przystanku, motorniczy może w ogóle nie otwierać drzwi" - wyjaśnił Zowada.

"Apelujemy o zrozumienie dla motorniczych. Takie sytuacje będą się zdarzać. Będą też momenty, że motorniczy poprosi o opuszczenie pojazdu część pasażerów, jeśli będzie ich zbyt wielu. To nie jest zła wola, tylko najwyższa troska o dobro pasażerów, a także konieczność stosowania się do obowiązujących zasad bez narażania się na dotkliwe mandaty" - wskazał rzecznik TŚ.

"Prosimy o zrozumienie sytuacji i bezwzględne stosowanie się do poleceń motorniczych, kontrolerów ruchu tramwajowego lub pracowników ZTM" - zaapelował Zowada.

Jak przypomniał, w komunikacji tramwajowej na terenie GZM w dni robocze obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekendy - ważne w niedziele. Od czwartku przywrócone zostało kursowanie tramwajowej linii nr 11. Zawieszone pozostają linie nr: 0, 23, 30 i 38.

Od czwartku TŚ zmieniły też obsadę taborową, aby umożliwić podróż większej liczbie pasażerów: na różnych liniach w miejsce 10 wagonów pojedynczych, kursuje 10 składów dwuwagonowych. Dodatkowo na linii nr 14 zmieniono rozkład jazdy.

"Sytuacja jest dynamiczna i zapewne w kolejnych dniach będą wdrażane dalsze zmiany w organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego apelujemy, aby przed podróżą pasażerowie sprawdzili aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM" - podkreślił Zowada. Aktualna informacja o odjazdach jest też dostępna w aplikacjach mobilnych lub na bezpłatnej, całodobowej infolinii: 800 163 030.

Liczba pasażerów w pojazdach ma być na bieżąco weryfikowana przez wyznaczonych do tego pracowników ZTM. Na najbardziej obciążonych liniach oferta transportowa ma być zwiększana Informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można też wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl lub zgłaszać na infolinii ZTM.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
pasażer
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.