TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje Śląskie bezpłatnie przeszkolą przyszłych motorniczych
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 16.01.2019 08:34:33
Tramwaje Śląskie bezpłatnie przeszkolą przyszłych motorniczych (foto: TŚ)

Kandydaci na motorniczych Tramwajów Śląskich nie muszą płacić 6,2 tys. zł za kurs. Warunkiem jest związanie się ze spółką umową o pracę i przepracowanie w niej co najmniej trzy lata. Zapisy na najbliższy kurs na nowych zasadach trwają do piątku.

Kandydaci na motorniczych Tramwajów Śląskich nie muszą płacić 6,2 tys. zł za kurs. Warunkiem jest związanie się ze spółką umową o pracę i przepracowanie w niej co najmniej trzy lata. Zapisy na najbliższy kurs na nowych zasadach trwają do piątku.

Darmowe kursy to nowa inicjatywa spółki. Do tej pory umożliwiała ona rozłożenie płatności za kurs na raty, bezrobotni mogli liczyć na jego sfinansowanie przez urzędy pracy, a pracownicy - na znaczne upusty za późniejszą bezszkodową jazdę. Jednak dla wielu kwota ponad 6 tys. zł okazywała się barierą.

"Nierzadko osoby zainteresowane nawet nie aplikowały o przyjęcie na kurs właśnie ze względu na jego koszt. Teraz dajemy możliwość zupełnego zwolnienia z tej opłaty" - powiedział, cytowany przez rzecznika Tramwajów Śląskich Andrzeja Zawadę, dyrektor eksploatacyjny spółki Jacek Kaminiorz.

Od tego roku pełne zwolnienie z opłaty za kurs będzie przysługiwało każdemu, kto zwiąże się ze spółką umową i przepracuje w niej co najmniej trzy lata. Po stronie kandydata na motorniczego pozostaną jedynie koszty związane z obowiązkowymi badaniami i egzaminem państwowym oraz zobowiązanie podatkowe.

"Przyjęliśmy zasadę, że po przepracowaniu 12 miesięcy zobowiązanie motorniczego zmniejsza się o jedną trzecią, po kolejnym roku o drugą jedną trzecią i po 36 miesiącach zupełnie się zeruje. Mamy nadzieję, że nasza oferta spowoduje znaczący napływ chętnych do pracy w charakterze motorniczego" - wskazał Kaminiorz.

Jak zaznaczył, potrzeby są znaczne. Od zaraz spółka chętnie zatrudni 25 motorniczych, a kolejne etaty mogą się niebawem zwolnić, bo podobnej wielkości grupa jej pracowników nabędzie w tym roku prawa emerytalne. Tymczasem jednorazowo szkolić się może 12 kandydatów na motorniczych

"Kurs trwa około trzech miesięcy, składa się z 82 godzin wykładów i 60 godzin zajęć praktycznych, po których kandydat przystępuje do egzaminu wewnętrznego. Jeśli go zaliczy, przystępuje do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach" - wyjaśnił kierownik Ośrodka Szkolenia Motorniczych TŚ Paweł Myśliwczyk.

Po zdaniu egzaminu i uzyskaniu niezbędnego dokumentu motorniczy może podjąć pracę: początkowo pod okiem doświadczonego motorniczego, tzw. patrona, a po kilku tygodniach może rozpocząć samodzielne jazdy. Tramwaje do piątku 18 stycznia czekają na kandydatów na kurs, który rozpocznie się na początku lutego. W kolejnych miesiącach spółka będzie ogłaszała kolejne nabory.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Należąca do 12 samorządów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii spółka obsługuje ok. 30 linii w 12 miastach, w dni robocze na trasy wyjeżdża ok. 200 wozów.

Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach). Obecnie spółka zatrudnia 616 motorniczych, a najbardziej brakuje ich w tzw. rejonach w Bytomiu i Gliwicach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
motorniczy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.