TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje dla Częstochowy trochę mniej opóźnione
InfoTram.pl - Opublikowano: 05.02.2020 17:15:07 1 komentarz
Tramwaje dla Częstochowy trochę mniej opóźnione (foto: UMC)

W bydgoskiej firmie PESA trwa produkcja dziesięciu nowoczesnych składów tramwajowych, przeznaczonych dla Częstochowy. Pierwszy z nich powinien dotrzeć do miasta jeszcze w marcu.

W bydgoskiej firmie PESA trwa produkcja dziesięciu nowoczesnych składów tramwajowych, przeznaczonych dla Częstochowy. Pierwszy z nich powinien dotrzeć do miasta jeszcze w marcu.

Jak podał częstochowski Urząd Miasta na początku lutego przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie po raz kolejny wizytowali linię produkcyjną, na której powstają Twisty. Po kilku miesiącach zwłoki, wynikających z perturbacji z innymi zamówieniami, z którymi musiał uporać się wykonawca, proces produkcyjny przebiega bez problemów, a roboty przyspieszają. Według deklaracji firmy PESA pierwszy tramwaj typu Twist 2.0 przyjedzie na testy do końca marca. Pozostałe mają dotrzeć do MPK w przeciągu kilku kolejnych miesięcy.

Produkowane dla Częstochowy Twisty to kolejna generacja tych tramwajów. Wprowadzone zmiany zapewnią pasażerom komfortową i bezpieczną podróż, a motorniczym jeszcze lepsze warunki pracy w ergonomicznej, funkcjonalnej kabinie – powiedział Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa Bydgoszcz SA.

Produkcja i dostawa kolejnych składów (koszt ok. 90 mln zł) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią jest budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). Nowe Twisty drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie - z szeroką paletą udogodnień jezdnych, pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu "Lepsza Komunikacja w Częstochowie" pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które już od kilku lat jeżdżą po naszym mieście, będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy. Dzięki nim oraz przebudowie linii tramwajowej powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – zapowiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Łącznie na zakup nowoczesnych składów i przebudowę torowiska miasto pozyskało 144 mln zł unijnego dofinansowania. Wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
Twist
PESA
  • Kaszebe – 05.02.2020

    "Twisty drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie - z szeroką paletą udogodnień jezdnych(?!),pełną klimatyzacją,,monitoringiem ......" ble,ble,ble. Faktycznie,nikt inny tego nie stosuje. Szkoda że autor,autorzy,redakcja nie umieściła informacji kiedy te wozy miały być dostarczone. Dacie sprostowanie,artykuł zawiera lokowanie produktu?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!