TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaj zasilany wodorem
RG/INFOTRAM - Opublikowano: 20.10.2011 11:25:25 5 komentarzy
Tramwaj zasilany wodorem

Hiszpański operator FEVE zaprezentował tramwaj zasilany przez dwa wodorowe ogniwa paliwowe, który może przewozić od 20 do 30 pasażerów z prędkością do 20 km / h. Prototyp został zbudowany w warsztatach firmy Pravia przez Fenit Rail, w której FEVE posiada 37,5% udziałów.

Hiszpański operator FEVE zaprezentował tramwaj zasilany przez dwa wodorowe ogniwa paliwowe, który może przewozić od 20 do 30 pasażerów z prędkością do 20 km / h. Prototyp został zbudowany w warsztatach firmy Pravia przez Fenit Rail, w której FEVE posiada 37,5% udziałów. Operator ma nadzieję, że tramwaj rozpocznie kursowanie w przyszłym roku, w Austrii.  

Opracowanie prototypu kosztowało 1mln €. Został on zbudowany na bazie wagonu serii 3400, wyprodukowane przez SNCV Belgii i skierowanego do obsługi linii FEVE w Walencji. Wagon po przebudowie waży 20 ton. Jest zasilany przez dwa ogniwa paliwowe, o mocy 12 kW każde. Wodór jest zmagazynowany w 12 kanistrach, które mają łączną pojemność 105,6 m3 gazu. Prąd jest podawany do czterech silników asynchronicznych, każdy o mocy 30 kW. Energia wytwarzana podczas hamowania jest regenerowana i wykorzystywana do przyspieszania, przy użyciu energii z superkondensatorów i akumulatorów litowo-jonowych.

Projekt został sfinansowany przez regionalne władze austriackie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
wodór
Austria
Hiszpania
 • Krispolo – 20.10.2011

  Ciekawy pomysł.

 • MTA – 21.10.2011

  Moim zdaniem bezsensowny - ze względu na osiągi i wygląd, ten pojazd nie za bardzo nadaje się ani na wystawy ani na badania...

 • ja – 23.10.2011

  To jest całkowicie bezsensowny pomysł, pomijając już osiągi takiego wagonu, warto zapoznać się z informacjami jak dużo energii potrzeba zużyć żeby wyizolować wodór. Bo skądś (np z wody) trzeba go wziąć.

 • Jaruzel – 23.10.2011

  Czego to ludzie nie wymyślą! Czekam na tramwaje napędzane bombą wodorową, falami Kaszpirowskiego oraz krowim lajnem...

 • nowy – 25.10.2011

  Bardziej na poważnie: ~@jaruzel, o zastosowaniu energii jądrowej do napędu marzono na poważnie w latach 60-tych - np. koncepcja parowozu z reaktorem jądr. zamiast kotła (patrz Encyklopedia Techniki z tamtego okresu) fale Kaszpirowskiego to tylko czary, biogaz z krowiego łajna jest możliwy, ale kłopotliwy. !@ja ma rację, o wodorowych złudzeniach w pełni tu: http://www.peakoil.pl/p/wodor Wielu nie wie, że Wodór na skalę przemysłową uzyskuję się z metanu, (elektroliza jest droższa) ale energetycznie to nie ma sensu (Opinia pracownika b. Politech. Szczecińskiej, z tytułem prof.)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!