TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szlakiem rowerowym "August Velo" z Mikaszówki do Grodna
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 03.06.2019 21:00:27
Zdj. Dainava. Wikipedia. Creative Commons

W niedzielę otworzono nowy szlak rowerowy między Polską i Białorusią. Szlak "August Velo" wiedzie z Mikaszówki (Podlaskie) do Grodna, wzdłuż Kanału Augustowskiego.

W niedzielę otworzono nowy szlak rowerowy między Polską i Białorusią. Szlak "August Velo" wiedzie z Mikaszówki (Podlaskie) do Grodna, wzdłuż Kanału Augustowskiego.

Nowy szlak rowerowy August Velo jest przedłużeniem Wschodniego SzlakuRowerowego Green Velo. Green Velo prowadzi przez pięć województw we wschodniej Polsce tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie, i warmińsko-mazurskie.

Między Polską i Białorusią

August Velo po stronie polskiej rozpoczyna się w Mikaszówce i prowadzi do Rudawki, gdzie jest polsko-białoruskie przejście graniczne na śluzie Kurzyniec. Po stronie białoruskiej szlak prowadzi od śluzy Kurzyniec poprzez Niemnowo do Grodna.

Otwarcie szlaku miało miejsce w Dąbrówce na Białorusi, gdzie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki spotkał się z przewodniczącym Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Władimirem Krawcowem. Potem uroczysta inauguracja szlaku miała miejsce na spotkaniu w Hotelu Warszawa w Augustowie.

"Cieszy mnie fakt otwarcia nowej trasy rowerowej – symbolicznego dla obu stron szlaku, biegnącego w strefie Kanału Augustowskiego. Wszystkie nasze działania podnoszące jego atrakcyjność są niezwykle cenne, bo w ślad za nimi będzie rosło zainteresowanie turystów, a to ma swój ekonomiczny wymiar i przysporzyć może terenom przygranicznym nowych miejsc pracy, co bezpośrednio wpłynie na poziom życia mieszkańców naszych regionów" - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Szlak August Velo został wytyczony i oznakowany w ramach projektu "Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego", realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego we współpracy z Departamentem Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

Początek współpracy

Kosicki z Krawcowem podpisali w niedzielę też porozumienie o dalszej współpracy. Obie strony chcą realizować wspólne projekty w ramach programów transgranicznych, a także wymieniać się doświadczeniami związanymi z technologiami rolnymi. Ważnym elementem współpracy ma być też rozwój transgranicznych szlaków turystycznych na polsko-białoruskim pograniczu, w tym szlaku rowerowego August Velo oraz Szlaku Fortyfikacji, Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i Szlaku Tatarskiego.

Województwo podlaskie i obwód grodzieński mają też działać na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej na terenie parku turystyczno-rekreacyjnego "Kanał Augustowski" oraz tworzenia i rozwoju obiektów logistyki dla ruchu kolejowego, samochodowego i lotniczego w strefie przygranicznej obwodu grodzieńskiego i województwa podlaskiego. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Polska
Białoruś
trasa rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.