TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szczecin mówi dość Balbinie i skuterom elektrycznym
- Opublikowano: 11.04.2019 10:00:12
Szczecin mówi dość Balbinie i skuterom elektrycznym

Szczecińscy radni miejscy przyjęli nową uchwałę w sprawie przewozu osób niepełnosprawnych środkami komunikacji miejskiej

Wraca temat szczecińskiej Balbiny czyli Bogumiły D., która blokuje autobusy i tramwaje. Pisaliśmy o tym wcześniej TUTAJ

Pierwsze podejście

Szczecin próbował rozwiązać problem, więc radni przegłosowali uchwałę, która zakazywała przewozu środkami transportu miejskiego osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (lub na innych pojazdach przeznaczonych do poruszania się osób niepełnosprawnych) przekraczających określone w uchwale parametry.

Tak przyjętą uchwałę poddał kontroli wojewoda zachodniopomorski, stwierdził jej nieważność i ją uchylił.

Uzasadnieniem decyzji wojewody było naruszenie przez uchwałę konstytucyjnej zasady równości. Ponadto, w uzasadnieniu wskazano również, że unormowania zawarte w uchwale pozwalały na dowolną ocenę przez kierującego pojazdem, czy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim (bądź innym pojazdem), dostąpi przywileju przejazdu środkiem transportu. Z drugiej zaś strony, trudno sobie wyobrazić, aby kierujący pojazdem dokonywał pomiaru wózka inwalidzkiego i jego wagi, przed podjęciem decyzji o możliwości przewozu danej osoby.

Drugie podejście

Po 4 miesiącach sprawa wróciła, bo radni miejscy przyjęli nową uchwałę w sprawie przewozu osób niepełnosprawnych środkami komunikacji miejskiej. Określono w niej sposób przewozu osób na wózkach inwalidzkich, a mianowicie może się on odbywać tylko w przypadku umiejscowienia ich w wyznaczonym miejscu tyłem do kierunku jazdy, a także pod warunkiem zablokowania ich za pomocą hamulca oraz zabezpieczenia ich pasami bezpieczeństwa, o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu.

Ponadto, miasto wyłączyło możliwość przewozu innych pojazdów niż wózki inwalidzkie i rowery. Urzędnicy wśród pojazdów mających zakaz poruszania się autobusami i tramwajami wymienili w szczególności: motocykle, motorowery, skutery itp. Oznacza to, że zakazem przewozu objęte są również skutery elektryczne, a więc pojazd, którym porusza się Bogumiła D. Projektodawca uchwały wskazał, że nadrzędnym jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.

Przyjęte zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, będących użytkownikami komunikacji miejskiej i ich zadaniem jest doprecyzowanie zasad przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto, w uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że: "proponowane zmiany są wynikiem uzgodnień poczynionych przez organizatora transportu publicznego tj. ZDiTM i operatorów świadczących usługi przewozowe, a także uwzględniają głos organizacji pozarządowych zrzeszających osoby mające trudności w poruszaniu się. Dla przykładu należy tutaj wskazać na Fundację Pomocy Chorym na Zanik Mięśni, która w nadesłanym stanowisku wskazała, iż najprostszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie przepisu pozwalającego na podróżowanie środkami transportu komunikacji miejskiej pasażerom poruszającym się na wózkach inwalidzkich o napędzie ręcznym i elektrycznym, bez żadnych dodatkowych obostrzeń, a także objęcie zakazem skuterów elektrycznych oraz innych pojazdów ułatwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym, które nie są wózkami inwalidzkim".

Kontrola wojewody

Dodać należy, że uchwała przeszła na sesji Rady Miasta w dniu 26 marca głosami 23 radnych. Trzech radnych było przeciw, a dwoje wstrzymało się od głosu. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, o ile i tym razem nie zakwestionuje jej wojewoda.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
niepełnosprawni
Szczecin
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.