TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szczecin cały czas w sporze z Żeglugą Szczecińską
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.11.2019 10:30:18
Szczecin cały czas w sporze z Żeglugą Szczecińską

12 listopada miało miejsce wlane zgromadzenie spółki w Żegluga Szczecińska, gdzie miasto Szczecin jest mniejszościowym udziałowcem.

12 listopada miało miejsce wlane zgromadzenie spółki w Żegluga Szczecińska, gdzie miasto Szczecin jest mniejszościowym udziałowcem.

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o.o. jest mniejszościowym udziałowcem (49%) w spółce Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o. 51% udziałów ma Żegluga Polska SA zależna od państwowej grupy PŻM. Umowę spółki Polsteam napisano w taki sposób, że praktycznie całą władzę ma tylko jeden wspólnik, właśnie zależna od Skarbu Państwa i grupy PŻM Żegluga Polska SA. Mimo wcześniej przygotowanej transakcji umożliwiającej przejęcie władania nad nabrzeżami przez miasto Szczecin, po zmianie rządu i dojściu do władzy PiS, strona reprezentująca Skarb Państwa wycofała się z uzgodnień, a relacje między wspólnikami zupełnie się popsuły.

Stanowisko ŻSTW

Podczas spotkania przedstawiciel ŻSTW przedstawił stanowisko miasta w sprawie remontu nabrzeży przez spółkę Polsteam - Żegluga Szczecińska Sp. z o.o.

-"Zacznijcie traktować nas poważnie - tak miasto warunkuje wspólne inwestycje z udziałowcem z grupy PŻM. Jakiekolwiek rozmowy o wspólnych inwestycjach możliwe będą dopiero, gdy miasto będzie traktowane poważanie. To znaczy, gdy w organach spółki znajdą się przedstawiciele nie tylko PŻM, ale także drugiego wspólnika, a decyzje będą mogły być poprzedzone analizami dokumentów. Dziś żaden z tych warunków nie jest spełniony. Oczekiwanie, że przy takim traktowaniu samorządowego wspólnika, wyłoży on choćby złotówkę z publicznych pieniędzy na wątpliwej jakości inwestycje jest nieporozumieniem. Od przywrócenia swoich przedstawicieli w organach spółki, wprowadzenia transparentnej polityki zamówieniowej i finansowej, udostępnienia wszystkich i kompletnych analiz inwestycji oraz umożliwienia zbadania zdolności finansowych wspólnej Spółki uzależnia jakiekolwiek rozmowy o inwestycjach Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o.. Do czasu przywrócenia normalnych relacji między udziałowcami, miejska strona nie zgodzi się na jakiekolwiek wydatki" - czytamy w miejskim komunikacie

Obecnie strona samorządowa nie ma m.in. dostępu do dokumentów spółki i jakiegokolwiek wpływu na jej działanie. Wspólnik ze strony miasta nie jest powiadamiany o zmianach na stanowisku prezesa Polsteamu. Spółka odmawia wspólnikowi powiązanemu z miastem udzielenia nawet podstawowych informacji o kosztach remontu statków posiadanych przez spółkę, opłacalności tych remontów, planach gospodarczych. Spółka miejska musi o takie informacje zwracać się sądownie.

Komunikacja przez sąd

Sąd Rejonowy w Szczecinie już nie raz nakazał Polsteamowi udostępnienie miejskiej spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia informacji na temat działalności Polsteamu. Ostatnie takie orzeczenie zapadło 5 listopada tego roku. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia jest zmuszona kierować sprawy do sądu, bowiem inne ustalenia są czynione między wspólnikami na posiedzeniach organów spółki, a inne wynikają później ze sprawozdań finansowych.

Najbardziej bulwersujące jest jednak to, że Polsteam za każde udostępnienie nabrzeży miastu lub Żegludze Szczecińskiej Turystka Wydarzenia na organizację imprez miejskich żąda horrendalnego wynagrodzenia. Za tygodniowe udostępnienie nabrzeży na organizację The Tall Ships Races zażądano z miejskich pieniędzy 500 000 zł. Miasto odmówiło zapłacenia takiej kwoty. Żądania przez Polsteam wygórowanej kwoty powtórzyły się w następnych latach. Miasto nie pozwoli na traktowanie nabrzeży jako narzędzia do transferowania pieniędzy z miejskiej kasy do komercyjnej grupy spółek. Kolejne miejskie imprezy zaczęto organizować z pominięciem nabrzeży Polsteamu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Żegluga Szczecińska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.