TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Streetbus we Wrocławiu
WROCLAW.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 05.01.2020 17:30:57
Streetbus we Wrocławiu (foto: UMW)

Streetbus po raz pierwszy wyjechał na ulice Wrocławia w sobotę, 4 stycznia, wieczorem. Będzie kursował codziennie – aż do 12 kwietnia. Osoby bezdomne i w potrzebie będą mogły zjeść w nim ciepły posiłek, ogrzać się, skorzystać z pomocy ambulatoryjne.

Streetbus po raz pierwszy wyjechał na ulice Wrocławia w sobotę, 4 stycznia, wieczorem. Będzie kursował codziennie – aż do 12 kwietnia. Osoby bezdomne i w potrzebie będą mogły zjeść w nim ciepły posiłek, ogrzać się, skorzystać z pomocy ambulatoryjne.

Streetbus wyjeżdża codziennie o godz. 20 z przystanku przy ul. Sieradzkiej, w pobliżu Aquaparku. Jeszcze przed odjazdem bezdomni będą mogli zjeść w nim ciepły posiłek. Potem pojazd ruszy przez miasto.

Zatrzyma się w kilku miejscach, w których pobliżu przebywa szczególnie dużo osób bezdomnych. Dłuższe postoje zaplanowano na przystankach: Sieradzka, Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha i Zaporoska, kilka innych zaś funkcjonuje jako przystanki "na żądanie".

Przed godziną 23 pojedzie w stronę ogrzewalni św. Brata Alberta dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej. Tam jest ostatni przystanek Streetbusa.

To kolejna forma wsparcia dla osób bezdomnych i potrzebujących, które w czasie niskich temperatur powinny liczyć na pomoc – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. We Wrocławiu w okresie jesienno-zimowym jest wystarczająca liczba miejsc w schroniskach, noclegowniach oraz ogrzewalniach, ale nie wszyscy potrzebujący chcą korzystać z tego rodzaju wsparcia instytucjonalnego. Form pomocy miasta dla osób bezdomnych jest wiele. Między innymi, mamy dodatkowe patrole straży miejskiej, policji, SOK-u, pracowników socjalnych, które jesienią i zimą patrolują miejsca, w których przebywają bezdomni, i oferują im wszelkie możliwe wsparcie – dodaje.

Autobus został przystosowany do nowej funkcji. Część najbliżej kierowcy to strefa wydawania posiłków. W części dla pasażerów zamontowano mini-stoliki. W autobusie wydzielona zostanie także strefa ambulatoryjna, w której będzie można udzielić doraźnej pomocy medycznej.

Autobus został już wycofany z eksploatacji, ale jest w pełni sprawny. MPK zapewnia również kierowcę i utrzymanie pojazdu na czas jego działalności – zapewnia Krzysztof Balawejder, prezes MPK, i dodaje: Wrocławskie MPK powinno być nie tylko przewoźnikiem autobusowym i tramwajowym, ale i propagatorem nośnikiem ważnych idei, takich jak pomoc potrzebującym i bezdomnym.

W Streetbusie cały czas obecni będą streetworkerzy, wolontariusze z organizacji pozarządowej MiserArt oraz osoby z doświadczeniem bezdomności, które dzisiaj z nią współpracują.

Na początek przygotowywane będzie ok. 50 porcji posiłków, ale organizatorzy przedsięwzięcia będą reagować, jeśli potrzeby okażą się większe.

W zasadzie ten autobus ma ratować ludzkie życie. Na ulicach miasta przebywają osoby bezdomne, które, niestety, nie korzystają z systemu pomocy wsparcia stacjonarnego. Zakładamy, że takich osób we Wrocławiu jest dzisiaj około trzystu - mówi Andrzej Ptak, partner społeczny MiserArt. Autobus ma być chwilą ciepła – jak głosi hasło tego projektu, ma wspierać osoby w potrzebie, zapobiegać śmieci z wyziębienia – dodaje.

Partnerami projektu jest także m.in. MOPS we Wrocławiu. Pilotażowy projekt finansuje Gmina Wrocław.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wrocław
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.