TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Strażacy Metra Warszawskiego
- Opublikowano: 04.05.2019 12:31:19
Strażacy Metra Warszawskiego (foto: MW)

Co ma wspólnego obchodzony 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka i Metro Warszawskie?

Co ma wspólnego obchodzony 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka i Metro Warszawskie? Cztery zastępy, dwa wozy i setki kilogramów sprzętu – mało kto wie, że na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty stacjonują strażacy, których zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa podziemnej kolei.

Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, jako ustawowe święto zawodowe – od 2003 roku. Ale Zakładowa Służba Ratownicza została założona znacznie wcześniej, bo w 1995 roku na wniosek ówczesnego prezydenta miasta.

24 godziny na dobę

Obecnie ZSR liczy 28 osób, dzieli się na cztery zastępy ratownicze i jest w gotowości 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jak wygląda codzienność metrowskich strażaków? Przede wszystkim systematyczne kontrole urządzeń przeciwpożarowych oraz codzienne patrolowanie zarówno STP Kabaty, jak i obiektów na obu liniach metra. Kiedy nie patrolują, biorą udział w szkoleniach i ćwiczeniach, np. z użyciem specjalistycznego trenażera pożarowego. Ale nie tylko.

Zwykle kontrola, czasem pożary

Mimo bieżącej kontroli sytuacji, zdarzają się sytuacje zagrożenia. Zwykle wtedy to właśnie nasi strażacy są na miejscu pierwsi. Tylko w 2018 roku wyjeżdżali do niemal 200 sytuacji zagrożenia.

Na wyposażeniu metrowskich strażaków znajdują się dwa w pełni wyposażone pojazdy: gaśniczy i ratownictwa technicznego.

Od 27 lutego 2018 r. Zakładowa Służba Ratownicza Metra Warszawskiego, na mocy porozumienia podpisanego przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy, współpracuje z Komendą Miejską PSP.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.