TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Strajk w madryckim metrze przez … azbest
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 01.04.2019 17:24:31
Strajk w madryckim metrze przez … azbest

Strajk metra w Madrycie doprowadził w poniedziałek w stolicy Hiszpanii do chaosu komunikacyjnego.

Strajk metra w Madrycie doprowadził w poniedziałek w stolicy Hiszpanii do chaosu komunikacyjnego. Protest związany jest z zachorowaniami pracowników na azbestozę, będącej skutkiem kontaktu ze znajdującymi się w konstrukcji metra włóknami azbestowymi.

Protestujący zapowiedzieli, że zakończą protest około godz. 23 w poniedziałek. Praca personelu metra ma być w ciągu dnia kilkakrotnie przerywana.

Jak poinformowały władze stołecznego metra, nad ranem ponad połowa zaplanowanych pociągów nie wyjechała na trasę. Na większości stacji panował tłok. Podobnie było wewnątrz wagonów.

W związku z zapowiadanym wcześniej strajkiem pracowników metra na ulicach hiszpańskiej stolicy pojawiło się więcej prywatnych aut, a także taksówek, co doprowadziło do licznych korków na terenie stołecznej aglomeracji.

Organizatorzy poniedziałkowego strajku, który poparło kilka związków zawodowych, domagają się całkowitego usunięcia z madryckiego metra elementów konstrukcyjnych wykonanych z azbestu.

Strajk metra zbiega się z początkiem procesu wytoczonego jego dyrekcji przez rodzinę zmarłego Juliana M., byłego pracownika kolei podziemnej. Mężczyzna, który narażony był przez wiele lat na kontakt ze szkodliwym azbestem znajdującym się w elementach konstrukcji metra, zmarł w październiku na azbestozę.

“Będziemy walczyć do skutku przeciwko firmie, która doprowadziła mojego męża do choroby, a w konsekwencji do śmierci. Z firmą która źle go traktowała. Mamy nadzieję, że zwycięży sprawiedliwość" - powiedziała przed rozpoczęciem poniedziałkowego procesu Maria Martin, wdowa po 60-letnim pracowniku metra.

Według organizatorów strajku, przypadek Juliana M. jest jednym z czterech oficjalnie potwierdzonych zachorowań w związku ze znajdującym się wewnątrz metra azbestem. W 2018 roku na azbestozę zmarła inna osoba zatrudniona w madryckim metrze.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Madryt
metro
strajk
Hiszpania